2016-11-24T10:10:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Andrzejki 2016: Wróżby, zabawy, zwyczaje andrzejkowe (zobacz najlepsze)

REKLAMA
zdjecie 7614
Wosk ze świecy to wciąż najpopularniejszy atrybut AndrzejkowyWosk ze świecy to wciąż najpopularniejszy atrybut Andrzejkowy
REKLAMA
0
0
1

Andrzejki 2016 wypadają w środę 30 listopada. Noc z 29 na 30 listopada jest nocą wróżb, podczas których dokonujemy przewidywań dotyczących głównie zwyczajów damsko-męskich. Prezentujemy najpopularniejsze zabawy, wróżby i zwyczaje andrzejkowe - zobacz listę.

Najpopularniejszą wróżbą na Andrzejki jest wlewanie wosku przez dziurkę od klucza do miski wypełnionej zimną wodą. Zastygła masa ma przewidywać przyszłe wydarzenia. Może to być np. zawód przyszłego męża lub żony, albo nagłe wzbogacenie się. Zabawa dość ciekawa i często praktykowana w naszym kraju. Może warto spróbować wywróżyć sobie przyszłość?

Która z Pań na imprezie Andrzejkowej pierwsza wyjdzie za mąż? Tego dowiemy się układając buty od ściany do progu. But, który jako pierwszy przekroczy próg, należy do przyszłej szczęśliwej mężatki. Jeżeli w zabawie biorą udział panowie, chodzić będzie oczywiście o kawalera, który jako pierwszy się ożeni.

Macie psa? To również może być niezła przepowiednia andrzejkowa. W wigilię dnia św. Andrzeja nasłuchujcie wieczorem z której strony szczeka pies. Ma to podobno oznaczać kierunek, z którego przywędruje do nas ukochany lub ukochana. To czy pies będzie miał rację możecie przekonać się wcześniej wykonując losowanie spośród listka, obrączki, wstążki, różańca i czepka. Listek oznacza starą pannę lub starego kawalera, wstążka, czepek lub obrączka  - bliski ślub, a różaniec - pójście do zakonu. Jeżeli wyjdzie nam ślub, wtedy możemy poczekać na sygnał od psa. Psy były też obecne w dawnych wróżbach - dziewczęta rzucały zwierzęciu kilka kulek z ciasta lub placków posmarowanych tłuszczem, oznaczających danych kawalerów. Którą kulkę lub placek pies zjadł jako pierwszą, ten kawaler miał ożenić się z panną. Zwyczaj jednak przepadł, być może dlatego, że czworonogi niekoniecznie wybierały "tego co trzeba". Chociaż przynajmniej zwierzaki były najedzone...

Wróćmy jednak do losowania, bo to również popularna wróżba na Andrzejki. Dziewczęta i chłopcy losują kartki z imionami swoich przyszłych wybranków. Inny zwyczaj - bardziej kulinarny - to lepienie i jedzenie pierogów. Do jednego z pierogów wkładano karteczkę z imieniem kawalera. Jeżeli panna podczas jedzenia pieroga trafiła na karteczkę - oznaczało to, że wyjdzie za niego w ciągu roku. Ciekawą wróżbą jest również liczenie gwiazd - panny wychodziły na dwór po zmroku i patrzyły w niebo, licząc gwiazdy. Gdy doliczyły się dziewięciu - oznaczało to, że rychło wyjdą za mąż. Jednak gdy nie udała im się ta sztuka - miało to dla nich oznaczać kolejne dziewięć lat panieństwa.

Wszystkie te wróżby łączy jedno - podchodzić należy do nich z przymrużeniem oka. Wyrok wosku lanego przez dziurkę od klucza nie musi być wcale wiążący, a można nawet powiedzieć, że w większości przypadków nie jest. Liczy się głównie dobra zabawa.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×