zdjecie 8073
zdjecie 8073
2021-10-29T08:30:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

„Anielska” łabędzica w azylu [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Nadleśnictwo Myszyniecfot. Nadleśnictwo Myszyniec
REKLAMA
1
0
0

Leśnicy z Nadleśnictwa Myszyniec czasami mają okazję interweniować w sprawie zwierzęcia, które z różnych przyczyn nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie.

Niedawno leśnicy z Leśnictwa Rudne i Straż Leśna mieli okazję pomóc młodemu osobnikowi łabędzia niemego, u którego deformacja skrzydła zwana „anielskim skrzydłem” uniemożliwiła lot - został sam na zbiorniku retencyjnym w Serafinie. Najprawdopodobniej nie przetrwałby zimy na zamarzniętym zbiorniku. Ptak został odłowiony i przetransportowany do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie, prowadzonego przez Fundację Albatros. Tam prawdopodobnie spędzi resztę swojego życia. Na miejscu okazało się, że to łabędzica i że będzie miała towarzystwo innego młodego łabędzia.

Łabędź niemy jest ptakiem wędrownym, zimującym na niezamarzniętych akwenach wodnych bogatych w pokarm. Na okres zimowy całe rodziny przemieszczają się na tereny cieplejsze, zasobne w pożywienie. Zdarza się też czasami, że ptaki te zostają w naszym kraju na zimę, kiedy panują dogodne warunki do zimowania, albo gdy stan ptaka nie pozwala na lot. Nie zawsze zwierzę potrzebuje pomocy, każdy przypadek należy ocenić indywidualnie.

Anielskie skrzydło to choroba występująca głównie u ptactwa wodnego objawiająca się deformacją stawu w skrzydle, w wyniku którego lotki nie ustawiają się wzdłuż skrzydła tylko nienaturalnie, prostopadle na zewnątrz. Przyczyną choroby jest m.in. nieprawidłowa dieta, często wynikająca z dokarmiania ptaków dzikich, np. chlebem. Niech ta historia będzie przestrogą dla tych, którzy dokarmiają zwierzęta odpadkami z naszych stołów.
- informuje Nadleśnictwo Myszyniec
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×