zdjecie 2262
2015-08-04T15:16:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Apel o pomoc. Odbudujmy zagrodę kurpiowską w Kadzidle!

REKLAMA
REKLAMA

31 lipca w Kadzidle doszło do pożaru zagrody kurpiowskiej, będącej oddziałem Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Całkowitemu spaleniu uległy najcenniejsze zbiory i obiekty muzealne wschodzące w skład skansenu. Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej apeluje o pomoc w odbudowaniu obiektu.

W piątkowym pożarze spłonęły łącznie cztery budynki. Ogień strawił budynki gospodarcze, uszkodzony został spichlerz. Nie udało się także uratować zabytkowych przedmiotów kurpiowskiej kultury materialnej. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, przyczyną pożaru było celowe podpalenie. Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej Maria Samsel nie traci jednak nadziei na odbudowanie dobytku skansenu w Kadzidle. Wystosowała ona specjalny apel, w którym apeluje o wskazywanie obiektów, które mogłyby stać się muzealnymi eksponatami.

- Mimo tych tragicznych chwil wierzymy, że uda nam się odbudować spalone zabytki. Dlatego zwracamy się z apelem do wszystkich Kurpiów i miłośników kultury kurpiowskiej o wskazanie obiektów, które będzie można przenieść do skansenu - stodoły z bala drewnianego o konstrukcji zrębowej, podobne do tych, które znajdowały się w skansenie - informuje Maria Samsel.

Dyrektor muzeum zwróciła się również z podziękowaniem do osób, które udzielają wsparcia w trudnych chwilach oraz do tych, którzy pomagali w akcji gaśniczej na terenie kadzidlańskiego skansenu. Maria Samsel, podkreśla, że życzliwość i wsparcie wielu osób jest bezcenne.

- Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają i deklarują pomoc. Państwa życzliwość jest dla nas bezcennym wsparciem w tym trudnym czasie. Dziękujemy Księdzu Ryszardowi Kłosińskiemu z Kadzidła i Panu Dariuszowi Łukaszewskiemu Wójtowi Gminy Kadzidło oraz mieszkańcom gminy. Dziękujemy Państwowej Straży Pożarnej oraz wszystkim jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej, które uczestniczyły w akcji gaszenia pożaru i nie dopuściły do dalszego jego rozprzestrzenienia. Dziękujemy policjantom z Kadzidła i Ostrołęki za podjęte czynności, mające na celu wyjaśnienie przyczyn tego tragicznego zdarzenia - kończy.

Informacje o obiektach, które w przyszłości przenieść będzie można do skansenu, kierować można na nr telefonu 29 764 35 00 lub email: biuro@muzeum.ostroleka.pl.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
dk19  20  21  22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×