zdjecie 8196
zdjecie 8196
zdjecie 8196
2020-11-30T09:45:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Artyści i działacze kultury z nagrodami od samorządu. Kto został wyróżniony w tym roku?

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
0
0
2

Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i ochrony kultury nagrody otrzymało pięcioro zasłużonych artystów działających w Ostrołęce. Nagrody w imieniu samorządu przyznaje prezydent miasta.

Nagrody w dziedzinie kultury i twórczości artystycznej za rok 2020 samorząd Ostrołęki przyznał Czesławowi Parzychowi, Karolowi Samselowi, Zenonowi Kowalczykowi, Edycie Marii Pliszce-Późniewskiej oraz Mariannie Pokorze.

Na podstawie przyjętej na początku bieżącego roku uchwały podmioty związane z działalnością kulturalną mające siedzibę na terenie naszego miasta mają możliwość zgłaszania kandydatur do nagrody do 31 marca każdego roku. Niestety rozwój epidemii COVID-19 i wprowadzone obostrzenia uniemożliwiły prawidłowe i terminowe złożenie wniosków oraz powołanie i zebranie kapituły właściwej do ich oceny.

Wszyscy tegoroczni nagrodzeni otrzymali nagrody pieniężne za całokształt swej działalności. W tej samej kategorii we wrześniu bieżącego roku nagrodę otrzymała także Czesława Lewandowska.

Zgłoszony przez Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki Czesław Parzych został doceniony za wieloletnie prowadzenie Kroniki Miasta Ostrołęki, współorganizację Klubu Literackiego Narew oraz autorstwo licznych tomików wierszy, opowiadań, obszernych prac o charakterze historyczno-regionalnym, szkiców literackich, a także wielu krótszych publikacji związanych z historią naszego miasta.

O uhonorowanie działalności Karola Samsela zawnioskowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce. Posiadający tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych ostrołęcki poeta i literaturoznawca zyskał uznanie za dokonania wyrażone w postaci licznych publikacji, redakcji Ostrołęckiego Rocznika Literackiego Przydroża, współtworzenia Grupy Poetycko-Literackiej Literatorium, wieloletniej współorganizacji Festiwalu Literackiego im. Edwarda Kupiszewskiego „Qpiszewiada” oraz Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Dionizego Maliszewskiego „Dionizje”, a także organizacji i prowadzenia licznych spotkań poetyckich, konkursów, debat, koncertów muzyczno-poetyckich i warsztatów literackich dla młodzieży.

Ostrołęckie Centrum Kultury przedstawiło kandydaturę Zenona Kowalczyka, autora projektów plakatów prezentowanych na licznych ogólnopolskich wystawach oraz twórcy wielu uznanych logotypów i znaków graficznych, wieloletniego kierownika galerii sztuki współczesnej, a także organizatora licznych wystaw indywidualnych.

Kandydaturę Edyty Marii Pliszki-Późniewskiej zgłosił Związek Kurpiów w uznaniu zasług w popularyzatorstwie regionu kurpiowskiego i Miasta Ostrołęki poprzez organizację wycieczek krajoznawczych, prowadzenie warsztatów, pokazów kulinarnych i rękodzielniczych dla dzieci i dorosłych, prowadzenie zajęć w ostrołęckich szkołach, przedszkolach i placówkach dla osób niepełnosprawnych, współpracę z polonijnymi szkołami białoruskimi i ukraińskimi, a także liczne publikacje i nagrania.

Drugą osobą zgłoszoną przez Związek Kurpiów jest Marianna Pokora, którą uhonorowano za promocję regionu kurpiowskiego i Miasta Ostrołęki poprzez działalność edukacyjną w placówkach oświatowych, prowadzenie warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, warsztatów rękodzielniczych i etnograficznych dla dorosłych, a także aktywny udział w spotkaniach, kiermaszach, wystawach i prezentacjach z zakresu kultury ludowej.

Z troski o bezpieczeństwo i z potrzeby unikania kontaktu bezpośredniego w imieniu mieszkańców Ostrołęki oraz całego samorządu podziękowania za kulturalne reprezentowanie naszego miasta zostały przekazane wszystkim nagrodzonym drogą pocztową.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×