eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Autorskie spotkanie z Marią Weroniką Kmoch w ostrołęckim muzeum

REKLAMA
zdjecie 9752
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce odbędzie się spotkanie z Marią Weroniką Kmoch autorką ksiązki zatytułowanej „Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec”.

Organizatorami spotkania autorskiego są ostrołęckie muzeum, Związek Kurpiów oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Jednorożcu. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 25 lutego o godzinie 17:00 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Maria Weronika Kmoch jest studentką II roku studiów magisterskich w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pochodzi z Jednorożca (pow. przasnyski, woj. mazowieckie), hobbistycznie zajmuje się badaniem historii i utrwalaniem dziedzictwa Kurpiowszczyzny oraz powiatu przasnyskiego. Laureatka licznych programów stypendialnych, m.in. Indeks Start2Star Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich (2011–2016). 20 grudnia 2015 r. otrzymała Medal im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego w kategorii "Debiut", przyznawany osobom zasłużonym dla pow. przasnyskiego. Obecnie pracuje nad przygotowaniem monografii parafii Jednorożec.

Publikacja „Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec”, wydana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jednorożcu w grudniu 2015 r., jest efektem blisko dwuletnich badań autorki. Oprócz skatalogowania, opisania i sfotografowania kapliczek, figur i krzyży, autorka podjęła się opracowania zagadnień związanych z powstawaniem i funkcjonowaniem świątków w przestrzeni gminy Jednorożec. W książce znajdziemy więc charakterystykę odszukanych obiektów, chronologię ich powstawania, zarys uwarunkowań historycznych, wpływających na fundacje, ich motywy czy opis materiałów, z jakich powstawały na przestrzeni wieków. Autorka wskazała też na funkcje, jakie pełnią tego typu obiekty w przestrzeni publicznej i prywatnej.

Książka jest wynikiem projektu „Wybrane aspekty dziedzictwa kulturowo-historycznego gminy Jednorożec. Kapliczki i krzyże przydrożne”, realizowanego w roku akademickim 2015/2016 w ramach stypendium za wybitne osiągnięcia w różnych sferach działalności edukacyjnej dla szczególnie uzdolnionych studentów zamieszkałych na terenie Powiatu Przasnyskiego. Stypendium przyznaje Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.


REKLAMA
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×