"Wspólnota" w corocznym rankingu przyjrzała się zamożności samorządów. Tegoroczne wyniki pokazują, że Ostrołęka umocniła swoją pozycję wśród najbogatszych miast na prawach powiatu w kraju.
Coroczny ranking "Wspólnoty" to jedno z najważniejszych zestawień oceniających kondycję finansową polskich samorządów. Wśród miast na prawach powiatu Ostrołęka zanotowała awans z 7. miejsca na 5. miejsce z zamożnością per capita na poziomie 9584,49 zł. Wyżej w rankingu są tylko Sopot, Płock, Gliwice i Krosno.
Jak tworzony jest ranking? "Wspólnota" informuje:
Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak w latach poprzednich. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Wpływ wielkiej, jednorazowej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko. Jest to awans incydentalny i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.
Wysoka pozycja Ostrołęki w rankingu oznacza większe możliwości inwestycyjne miasta oraz lepsze perspektywy dla mieszkańców. Zamożne samorządy mogą finansować więcej projektów infrastrukturalnych, kulturalnych i społecznych, co bezpośrednio przekłada się na jakość życia obywateli. Awans Ostrołęki to dobra wiadomość dla mieszkańców i przedsiębiorców, sygnalizująca stabilność finansową miasta i jego rosnący potencjał rozwojowy.