zdjecie 9440
zdjecie 9440
zdjecie 9440
2021-03-20T15:49:23+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Azbest na terenie po byłej komendzie. Rada Osiedla interweniuje

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
1
0
4

Rada Osiedla Stare Miasto zainteresowała się azbestem zalegającym na terenie byłej komendy policji przy ulicy Kościuszki. Według przewodniczącego rady osiedla, niektóre budynki nie tylko szpecą, ale i stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Władze miasta zapowiadają likwidację niektórych z nich.

Szpeci i szkodzi

Przewodniczący rady osiedla Stare Miasto Andrzej Rykowski zwrócił uwagę, że na terenie dawnej komendy policji przy Kościuszki od lat zalegają duże ilości eternitu, zarówno na dachach budynków, jak i na pokryciach i ścianach wiat wykorzystywanych do wybiegu dla psów.

- Te rozpadające się i szpecące wiaty znajdują się w ruchliwym miejscu: zaledwie ok. 2 m od ogrodzenia przy chodnika ul. T. Kościuszki i wejściu na Skwer im. J. Psarskiego - wskazał Rykowski. - Jak wiadomo, eternit jest materiałem rakotwórczym i kancerogennym, zwłaszcza popękany. Uważam, że Miasto — odpowiedzialne za program i plan usuwania azbestu, powinno przodować i dawać przykład w realizacji tego zadania.

W pierwszej kolejności wskazane byłoby usunięcie wiat i eternitu na nich, co wyeliminuje zagrożenia zdrowotne przechodniów i znacząco poprawi estetykę tego miejsca. Poprawi się też i widoczność z ulicy w głąb placu i zapobiegnie penetracji terenu i obiektów przez szabrowników

- dodał, prosząc o zainteresowanie odpowiednich służb.

Wiaty do usunięcia w pierwszej kolejności

Prezydent Ostrołęki podziękował radnemu osiedlowemu za zainteresowanie tą kwestią. Uspokoił również:

W chwili obecnej teren ten nie jest użytkowany i nie ma bezpośredniego dostępu do wyrobów zawierających azbest. Ponadto pokrycia dachowe z wyrobów zawierających azbest w stanie obecnym nie stanowią zagrożenia dla środowiska. Wyroby zawierające azbest (pył azbestowy) są szkodliwe i stanowią zagrożenie dla ludzi w przypadku widocznych uszkodzeń — pęknięć, pokruszeń itp.

Jak dodał, administrator terenu po byłej komendzie w Ostrołęce w 2020 r. podjął działania zmierzające do usunięcia m.in. wyrobów zawierających azbest z tego terenu — opracowano projekt rozbiórki oraz przeprowadzono rozpoznanie cenowe na wykonanie usługi.

Odnosząc się natomiast do wskazanych przez Pana w piśmie wiat, które wykorzystywane były jako wybiegi dla psów, chcę podkreślić, że biorąc pod uwagę ich stan techniczny, estetyczny, a przede wszystkim fakt, że pokryte są wyrobami zawierającymi azbest — podjęte zostaną działania zmierzające do ich usunięcia z terenu nieruchomości w pierwszej kolejności

- zaznaczył Łukasz Kulik.

REKLAMA
zdjecie 9440
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×