eOstroleka.pl
Region,

"Babcia" skończyła 60 lat. Ten legendarny pociąg wciąż jeździ do Ostrołęki

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
fot. Koleje Mazowieckiefot. Koleje Mazowieckie
REKLAMA

Ten legendarny pociąg zobaczyć można wciąż na trasie Tłuszcz-Ostrołęka. Pasażerowie chętnie jeżdżą EN-57, który skończył dziś 60 lat. Sześćdziesiątka "Babci" wypadła efektownie: były cukierki, piosenka i wspomnienia.

9 maja 1963 r. "Babcia" wyjechała z fabryki PaFaWag we Wrocławiu. Pierwszą bazą była Lokomotywownia Główna Kraków Prokocim. Następnie jej kariera nabrała tempa i niczym prawdziwy obieżyświat przemierzała południowe regiony naszego kraju. Swoje służby pełniła między innymi w Lokomotywowni Pozaklasowej Tarnów, w Zakładzie Taboru w Nowym Sączu, czy też PKP ,,Przewozy Regionalne”.

W 2022 roku ezt EN57-038 przeszedł spektakularną metamorfozę. Podczas naprawy w poziomie utrzymania P4 wykonanej przez PESA Mińsk Mazowiecki S.A. została zmieniona malatura „Babci” na oryginalną żółto-granatową. Od tego czasu o jej stan techniczny dbają Pracownicy Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru w Tłuszczu. Pomimo wieku pojazd cieszy się dobrym stanem technicznym. Jej współczynnik niezawodności w 2022 roku, czyli wskaźnik mówiący o gotowości pojazdu do jazdy, to aż 99%.

Warto dodać, że najstarszy czynny pojazd ma wielu fanów, którzy z niesłabnącym zainteresowaniem na bieżąco śledzą dalsze losy ezt EN57-038. Często też wybierają się w sentymentalną podróż czy też próbują uchwycić „Babcię” w spektakularnych kadrach. Na co dzień wyróżniający się z całego parku taborowego KM skład można spotkać na szlaku Tłuszcz – Ostrołęka. Jak się okazuje, podróż EN57-038 to nie tylko niesamowite przeżycie dla podróżnych, ale również maszynistów KM.

- „Babcia” była obecna od samego początku mojej pracy w KM. Prowadziłem ją jeszcze zanim zostałem samodzielnym maszynistą. Trzynaście lat temu rozpocząłem jazdy praktyczne w tłuszczańskiej Sekcji. Wszystkie jednostki, którymi jeździłem najczęściej, posiadały system hamulca Oerlikona. Tylko EN57-038 była wyposażona w hamulec systemu Knorr. Był on zupełnie inny w obsłudze. Od początku zależało mi, aby go dobrze opanować, dlatego już kilka dni później rozpocząłem praktykę pod okiem doświadczonych maszynistów. Pozwoliło mi to lepiej poznać „Babcię”. Wiedza ta przydała mi się już podczas pierwszej samodzielnej służby, którą pełniłem na pokładzie tego pojazdu. Praktycznie wszystkie służby, może z nielicznymi wyjątkami, były bezawaryjnie - wspomina Paweł Mielniczak, maszynista KM.

Z okazji urodzin "Babci", która dziś kursowała między Tłuszczem a Pasiekami (do Pasiek jeździła z Ostrołęki zastępcza komunikacja autobusowa), w 60-letnim pociągu nie mogło zabraknąć słodkiej niespodzianki.

Koleje Mazowieckie przygotowały nawet okolicznościową piosenkę na urodziny!

"Babciu, Babciu, żyj sto lat" - te życzenia składane były dziś także legendarnemu pociągowi. Do setki już "bliżej, jak dalej"! Specjalny materiał nagrała także Wirtualna Polska, rozmawiając z maszynistą pociągu. 

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×