eOstroleka.pl
Ostrołęka, NASZ NEWS

Sąd rozpatrzy apelację ws. wójta gminy Rzekuń. Wyznaczono termin rozprawy

REKLAMA
zdjecie 9565
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 9565

W marcu wójt gminy Rzekuń ponownie stanie przed sądem - będzie to apelacja od wyroku, którym skazano go na grzywnę za złożenie fałszywego oświadczenia. Wójt walczy o uniewinnienie i... utrzymanie stanowiska. Wszystko dzieje się w czasie, gdy samorządowcy będą powoli szykować się do kampanii wyborczej.

Wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak (zgodził się na podanie danych - przyp. red.) został oskarżony przez przasnyską prokuraturę o to, że w 2019 r. jako kierownik zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego p.n. „Budowa żłobka samorządowego w Rzekuniu wraz z zagospodarowaniem terenu” złożył fałszywe pisemne oświadczenie, w którym podał, że nie pozostaje w stosunku powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia z członkiem organu zarządzającego wykonawcy ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego. Tymczasem, wiceprezesem zarządu jednej z firm tworzącej konsorcjum, które wygrało przetarg i realizowało inwestycję, był szwagier wójta Grzegorz Ch. W ocenie prokuratury, to powinno skutkować wyłączeniem wójta od udziału w postępowaniu.

14 listoapada 2022 r. Sąd Rejonowy w Ostrołęce uznał wójta za winnego zarzucanego mu czynu złożenia fałszywego oświadczenia i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 8 tysięcy złotych. Wyrok podany ma być do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Rzekuń. Wójta obciążono także kosztami sądowymi.

Był to wyrok nieprawomocny, więc można było się odwołać do sądu wyższej instancji. Tak też się stało i proces będzie miał swój ciąg dalszy.

Jak się dowiedzieliśmy, apelacja wpłynęła do Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Wyznaczono już nawet termin rozprawy - na 29 marca 2023 r. Stawka procesu jest duża, bowiem wyrok skazujący oznacza utratę stanowiska przez wójta. Interesujący jest też termin, w jakim odbędzie się rozprawa, bowiem cały proces może zakończyć się około rok przed wyborami samorządowymi.

REKLAMA
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11  12 dk13  14  15  16  17
 18  19 dk20  21  22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27  28  29  30  31
×