zdjecie 9440
zdjecie 9440
zdjecie 9440
2021-03-16T18:01:28+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Baza łóżkowa dla pacjentów z koronawirusem w województwie mazowieckim

REKLAMA
REKLAMA
1
0
3

Wojewoda Mazowiecki wspólnie z MOW NFZ codziennie monitoruje bieżącą sytuację epidemiologiczną, tak aby była pełna dostępność leczenia w szpitalach dla chorych z COVID-19. Od początku marca br. sukcesywnie wydawane są kolejne decyzje, w celu powiększenia bazy łóżkowej dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 na terenie Mazowsza.

Obecnie trwają prace nad poszerzeniem bazy łóżkowej w kilkunastu podmiotach leczniczych na II poziomie zabezpieczenia o kolejne ok. 660 miejsc. Wówczas wydanymi decyzjami od 1 marca br., województwo mazowieckie będzie dysponowało dodatkowymi ok. 1 700 łóżkami dla pacjentów z Covid-19. Pacjenci są też hospitalizowani w szpitalach tymczasowych, w których baza łóżkowa również jest systematycznie powiększana. Pierwszych pacjentów przyjęto już do nowo uruchomionego szpitala tymczasowego na Okęciu przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Poszerzono też bazę łóżkową w Szpitalu Południowym w Warszawie, dzięki m.in. decyzjom o skierowaniu personelu medycznego, wydawanymi przez Wojewodę.

Wszystkie szpitale zobowiązane są do codziennego raportowania bieżącej zajętości łóżek. Rzetelność tych raportów ma ogromne znaczenie z uwagi na to, że na bazie tych informacji Wojewoda podejmuje kolejne decyzje o poszerzaniu bazy łóżkowej. Na podstawie zebranych danych z raportów szpitalnych wynika, że szpitale na terenie województwa mazowieckiego dysponują wolnymi miejscami. Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w województwie mazowieckim na wszystkich poziomach zabezpieczenia (I poziom – dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia, II poziom – dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, III poziom – szpital MSWiA w Warszawie) obecnie przygotowanych jest 4 168 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 435 miejsc respiratorowych, z czego zajęte są 3 252 łóżka, w tym 345 łóżek respiratorowych. Na II poziomie zabezpieczenia na Mazowszu przygotowanych jest obecnie 2 721 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 290 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 2 316 łóżek, w tym 254 miejsc respiratorowych. W Warszawie również są wolne miejsca. Na wszystkich poziomach zabezpieczenia w stolicy jest 1 851 miejsc, z czego zajętych jest 1 467. Na II poziomie zabezpieczenia w Warszawie są obecnie 881 łóżek, z czego zajętych jest 721 łóżek. Jak wynika z wcześniej przytoczonych informacji – liczba miejsc dostępnych dla pacjentów z COVID-19 jest na bieżąco poszerzana.

Decyzją Wojewody Mazowieckiego, Urząd Wojewódzki wspiera rekrutację kadry medycznej do szpitali tymczasowych, za pomocą strony, na której znajduje się prosty formularz aplikacyjny oraz numer telefonu, pod którym można uzyskać więcej informacji. Do MUW, za pośrednictwem tej strony, wpłynęło już 800 zgłoszeń. Ponadto, Wojewoda zwrócił się z prośbą do Prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie o wsparcie w pozyskiwaniu personelu do szpitali tymczasowych. Prezes przychylił się do prośby i opublikowano na stronie izby lekarskiej informacje o rekrutacji pod adresem.

Dotychczas Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie przekazał 235 kandydatur do spółki Solec dotyczących pracy w szpitalu tymczasowym w Warszawie w obiekcie Szpitala Południowego. Łącznie do szpitali tymczasowych przekazano ponad 800 zgłoszeń do pracy.

Ponadto, w ostatnich dniach tj. od 8 marca br., Wojewoda Mazowiecki skierował mocą decyzji 43 lekarzy oraz 16 pielęgniarek do pracy w szpitalu tymczasowym w Szpitalu Południowym.

W celu zabezpieczenia łóżek dla pacjentów z COVID-19, Wojewoda Mazowiecki na bieżąco poszerza bazę łóżkową na II poziomie zabezpieczenia o kolejne ok. 660 łóżek. Ostatnio wydane decyzje dotyczą m.in.:

- Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie o dodatkowe 50 łóżek (łącznie 81 łóżek, w tym 2 miejsca respiratorowe);

- SPZOZ w Nowym Mieście nad Pilicą o dodatkowe 71 łóżek, w tym 1 miejsce respiratorowe;

- SPZZOZ w Kozienicach o dodatkowe 20 łóżek (łącznie 100 łóżek, w tym 7 miejsc respiratorowych);

- Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim o dodatkowe 30 łóżek (łącznie 56 łóżek, w tym 4 miejsca respiratorowe).

Ponadto, 11 marca br. Minister Zdrowia wydał decyzję dla Szpitala Grochowskiego na utworzenie dodatkowych 20 miejsc, w tym 10 łóżek respiratorowych.

Ponadto, Wojewoda Mazowiecki zawnioskował do Ministra Zdrowia o zwiększenie bazy łóżkowej w dodatkowych placówkach na Mazowszu.

Jednocześnie informujemy, że w celu zabezpieczenia świadczeń medycznych dla mieszkańców Mazowsza zakażonych koronawirusem i odciążenia pozostałych placówek, w przypadku zwiększonej liczby zachorowań na COVID-19 oraz koniecznością hospitalizacji pacjentów, utworzone zostały na Mazowszu szpitale tymczasowe m.in. w Warszawie, które stanowią rezerwę dla bazy łóżkowej w województwie. Z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego uruchomiony został szpital tymczasowy w obiekcie Szpitala Południowego w Warszawie, który przyjmuje pacjentów. Zgodnie z decyzją Wojewody docelowo ma zapewnić nie mniej niż 300 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 w tym nie mniej niż 80 miejsc respiratorowych. Wojewoda Mazowiecki zapewnił finansowanie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w wysokości łącznie 25,7 mln zł.

Według raportów przekazywanych 16 marca br. do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, w szpitalach tymczasowych hospitalizowanych jest:

- w Szpitalu Południowym w Warszawie 58 pacjentów, w tym 9 pod respiratorem;

- w Szpitalu w Płocku 34 pacjentów;

- w Szpitalu w Siedlcach 80 pacjentów, w tym 13 pod respiratorem;

- w Szpitalu modułowym WIM 57 pacjentów, w tym 12 pod respiratorem;

- w Szpitalu tymczasowym na Okęciu 13 pacjentów, w tym 1 pod respiratorem.

Pacjenci są też hospitalizowani w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym, a Dyrekcja Szpitala deklaruje stopniowe udostępnianie kolejnych modułów.

REKLAMA
zdjecie 9440

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×