2020-12-13T10:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Będzie gaz, do węgla nie ma powrotu. "Tu nie ma ideologii, to czysta ekonomia"

REKLAMA
Jarosław GrzesikJarosław Grzesik
REKLAMA

Czy los projektu elektrowni Ostrołęka C jest już całkowicie przesądzony? Czy jest możliwy powrót do technologii węglowej? Dyskusję w tej sprawie podczas obrad Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych w Sejmie rozpoczął przedstawiciel związkowców. Z kolei dyrektor wykonawczy z ramienia Orlenu rozwiał wszelkie wątpliwości.

Podczas dyskusji wiceprezes elektrowni Ostrołęka Paweł Ciećko mówił o tym, jak funkcjonuje elektrownia w naszym mieście. Do tych słów odniósł się później przedstawiciel związkowców Jarosław Grzesik.

zdjecie 300

- Jestem zbudowany wypowiedzią pana prezesa Ciećko dotyczącą elektrowni Ostrołęka dziś funkcjonującej. Pan prezes w samych superlatywach powiedział, jak ta elektrownia funkcjonuje, że ona działa, spełnia wszystkie normy krajowe i europejskie, że to elektrownia o bardzo wysokiej sprawności, wydajności, o bardzo małej awaryjności. To elektrownia, która w zasadzie nie emituje szkodliwych substancji, nie zanieczyszcza środowiska ani nie uprzykrza życia okolicznym mieszkańcom - powiedział przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Związkowiec przypomniał, jaka miała być węglowa Ostrołęka C:

Elektrownia C, którą planowaliśmy wybudowac po sąsiedzku, miała być jeszcze bardziej nowoczesną. Miała być super elektrownią opartą o najnowsze światowe technologie. Emisyjność tej nowej elektrowni miała być tylko o 13 procent wyższa od elektrowni gazowej, to w zasadzie wielkość żadna jeżeli chodzi o dzisiejsze stare bloki węglowe. Jeżeli chodzi o jej elastyczność, miała spełnić wszelkie wymogi. Te dwa argumenty to są zielone bajki dla dzieci na dobranoc. Jedynym argumentem decydującym o wycofaniu się z inwestycji i przekwalifikowaniu elektrowni na gaz były decyzje polityczne, a w zasadzie decyzje ideologiczne opartym na tzw. europejskim zielonym ładzie i tzw. zielonej religii, z którą mamy do czynienia.

Zapytał też, czy możliwy jest powrót... do węglowej technologii. Przypomnijmy, elektrownia - według najnowszych ustaleń - ma być gazowa. - Już ponieśliśmy koszty blisko 1,5 mld zł, które zostaną wyrzucone w błoto, jeżeli nie będziemy kontynuowali jej budowy, wiemy, że poniesiemy wysokie koszty na odszkodowania dla wykonawcy. Czy jeżeli połowę zapłacimy, wyrzucając pieniądze w błoto, czy ma sens wycofywanie się z tej inwestycji tylko i wyłącznie ze względów ideologicznych? Pytanie moje brzmi – czy dziś kontynuowanie budowy elektrowni węglowej jest zupełnie niemożliwe? - wymieniał Grzesik.

Na te pytania odpowiedział Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy PKN Orlen. I rozwiał wszelkie wątpliwości:

Tu nie ma ideologii, to czysta ekonomia. Jeżeli mówimy o odszkodowaniach, karach – to jest kontynuacja, kontynuujemy z tym samym wykonawcą, zmieniamy technologie. Decyzja została podjęta tylko i wyłącznie na podstawie analiz ekonomicznych i finansowych. Braliśmy pod uwagę nowe bloki węglowe, projekcje dotyczące cen gazu, węgla, emisji. W każdym z możliwych scenaruszy elektrownia gazowa była bardziej opłacalna od elektrowni węglowej. Nie mówimy o karach, odszkodowaniach, jest to kontynuacja budowy elektrowni, zmieniamy technologię na gazową.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 4029
Kalendarz imprez
październik 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9  10  11  12 dk13  14 dk15
dk16  17  18  19  20 dk21  22
dk23  24  25  26  27  28  29
 30  31  1  2  3  4  5
×