eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Będzie matura z religii?

REKLAMA
zdjecie 4520
zdjecie 4520
fot. episkopat.pl fot. episkopat.pl
REKLAMA

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Konferencji Episkopatu Polski. Dyskutowano m.in. o religii w szkole i na maturze, polityce prorodzinnej oraz prawodawstwie w kwestiach bioetycznych.

21 listopada w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Posiedzeniu współprzewodniczyli minister administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

W trakcie posiedzenia omawiane były m.in. zagadnienia dotyczące religii w szkole i na maturze, polityki prorodzinnej oraz prawodawstwa w kwestiach bioetycznych.

Strona kościelna poruszyła zagadnienia dotyczące wprowadzenia matury z religii. Egzamin maturalny z religii pozwoli w większym stopniu na kształtowanie w absolwentach szkół ponadgimnazjalnych integralnej wizji świata. W ustroju demokratycznym naturalne jest domaganie się prawa do egzaminu maturalnego z religii. Taki egzamin stanowiłby realizację zasady równoprawnego z innymi przedmiotami traktowania nauki religii.

Omówiono sprawy związane z kwestią realizacji rozporządzenia MEN w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych. Według strony kościelnej rozporządzenie jest nieczytelne, wobec czego pojawiają się wątpliwości, czy religia jest w tzw. „ramówce”. Ponadto nieczytelne zapisy rozporządzenia sprawiają, że dyrektorzy szkół, opracowując szkolny plan nauczania mogą dowolnie sytuować religię/etykę np. na ostatnich lub pierwszych lekcjach.

W związku z sytuacją demograficzną Polski strona kościelna wyraziła niepokój, że będzie ona w perspektywie kilkunastu najbliższych lat główną barierą rozwojową, a przy obecnym braku polityki prorodzinnej i funkcjonującym systemie zabezpieczenia społecznego nie uzyska się równowagi i stabilności finansów publicznych w długim okresie. Strona kościelna z niepokojem patrzy też na sytuację rodzin wielodzietnych i trudną sytuację materialną rodzin. Postuluje m.in. podwyższenie zasiłków rodzinnych i dodatków na dzieci w rodzinach wielodzietnych.

W czasie spotkania omówiono również szereg zagadnień związanych z ustawodawstwem bioetycznym, w tym zapowiedzianą ratyfikację konwencji bioetycznej. Podjęto m.in. temat in vitro, leczenia bezpłodności i manipulacji genetycznej.






[źródło: episkopat.pl]
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×