zdjecie 5233
zdjecie 5233
zdjecie 5233
2014-01-09T08:49:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Będzie trzeci most na Narwi w Ostrołęce?

REKLAMA
Zdjęcie główneJest szansa na nowy most w Ostrołęce, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Istnieje szansa by w najbliższym czasie powstał trzeci most na Narwi w Ostrołęce. Według wstępnego planu nowy most połączyłby tzw mini obwodnicę miasta z drogą krajową nr 61 i drogą wojewódzką nr 544.

Budowa nowego, trzeciego mostu możliwa byłaby w ramach środków pochodzących z uruchamianego programu Regionalnego Instrumentu Terytorialnego dla miasta Ostrołęki. Przeprawa mostowa rozpoczynałaby się od ronda „Łupaszki”, przebiegałaby przez Narew na wysokości osiedla Łęczysk i wiodłaby do skrzyżowania ulic Goworowskiej i mini obwodnicy Ostrołęki, czyli ulicy Bohaterów Warszawy.

- Budowa trzeciego mostu w Ostrołęce jest niezwykle ważną inicjatywą. Oczywiście nie rozwiąże to wszystkich problemów komunikacyjnych i nie spowoduje, że jednocześnie przestaniemy walczyć o prawdziwą obwodnicę Ostrołęki, ale rzecz jest godna uwagi, zwłaszcza, że pojawia się szansa pozyskania środków zewnętrznych. Bardzo cieszy współpraca już na etapie składania wniosku z starostą powiatowym i wójtami kilku gmin okolicznych gmin. Jeśli pomysł uda nam się zrealizować jestem przekonany, że tak mieszkańcy Ostrołęki jak i powiatu odczują, że warto było podjąć starania – powiedział nam Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki.

Wspólne działania w realizacji tego projektu podjęły samorząd Ostrołęki, Starostwo Powiatowe oraz gminy Olszewo Borki, Rzekuń, Baranowo i Goworowo. Budowa nowej przeprawy mostowej mogłaby być wiodącym działaniem w ramach RIT.

- Wszelkie koncepcje i starania, które dotyczą budowy kolejnej przeprawy przez Narew na wysokości miasta Ostrołęki i gminy Olszewo Borki są jak najbardziej trafione i sensowne. Obecnie jest zbyt wcześnie by mówić o tym czy jest to możliwe do realizacji czy nie, ponieważ w tym temacie musi się wypowiedzieć instytucja zarządzająca tymi środkami. Wtedy też będziemy wiedzieli, czy pomysł ma szansę na realizację czy też nie – powiedział Krzysztof Szewczyk, wójt gminy Olszewo Borki.

W środę, 8 stycznia wiceprezydent Ostrołęki, Paweł Stańczyk złożył w Urzędzie Marszałkowskim projekt pod nazwą „Poprawa zewnętrznej i wewnętrznej dostępności potencjału Mazowsza poprzez budowę przeprawy mostowej przez rzekę Narew oraz rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 544 wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie miasta Ostrołęki i gmin partnerskich”. Jeśli projekt uzyska akceptację zarządu województwa będzie realizowany w latach 2014 – 2017.

- Jest to tak naprawdę początek długiej drogi do realizacji najważniejszej w moim przekonaniu inwestycji drogowej w naszym regionie. Mam nadzieję, że zakończy się ona sukcesem ukazując doskonałą formę współpracy na płaszczyźnie samorządu miasta, powiatu i kilku partnerskich gmin – powiedział nam Paweł Stańczyk, wiceprezydent Ostrołęki.

Mechanizm RIT jest skierowany do miast regionalnych: Radomia, Płocka i subregionalnych: Siedlec, Ostrołęki i Ciechanowa oraz ich obszarów funkcjonalnych, jako ośrodków istotnych dla rozwoju województwa mazowieckiego ze względu na pełnienie ważnych funkcji społeczno-gospodarczych. Istotą RIT jest promowanie podejścia terytorialnego w zarządzaniu rozwojem. Podstawą realizacji RIT jest współpraca, dlatego samorządy chcące realizować RIT są zobligowane do zawiązania dowolnej formy partnerstwa np. stowarzyszenia, związku międzygminnego, porozumienia międzygminnego lub podpisanie listu intencyjnego w celu realizacji wspólnych zamierzeń.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
×