zdjecie 3495
2011-12-07T09:22:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Bezpieczny senior: Uważaj na oszustów i naciągaczy

REKLAMA
REKLAMA

Okres świąteczny to czas, w którym zwiększają swoją aktywność oszuści i złodzieje. W ramach kampanii ,,Bezpieczny Senior” zwracamy się do osób starszych, które najczęściej stają się ofiarami oszustów i naciągaczy. Przedstawiamy kilka metod działań przestępców, aby można było ustrzec się przed niekomfortowymi sytuacjami.

„Na wnuczka” – sprawcy przeważnie dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica. Tłumaczą „dziadkowi” lub „babci”, że są w hipermarkecie i mają niepowtarzalną okazję zakupić przedmiot w promocyjnej cenie lub znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej np. wypadek drogowy.

W związku z tym proszą o pożyczkę finansową. Oszuści twierdzą, że nie mogą przyjechać po pieniądze - wysyłając po nie swojego dobrego znajomego lub kolegę. Po jakimś czasie znajomy „wnuczka” zjawia się
w mieszkaniu ofiary i odbiera pieniądze przeznaczone przez seniora na pomoc wnuczkowi.

"Na gazownika" lub "Na hydraulika" – oszuści podając się za fachowców wchodzą do domów. Kradną co popadnie, albo po prostu wyłudzają kilkaset złotych za usługę, której nie wykonali.

„Na dotację” – w ostatnim czasie wiele słyszy się o rozmaitych dotacjach unijnych, rewitalizacji zaniedbanych dzielnic i innych podobnych działaniach pomocowych.

Wykorzystują to złodzieje. Podając się za urzędników proszą o uiszczenie "opłaty manipulacyjnej" albo
wpłacenie "zaliczki" na poczet późniejszej realizacji przedsięwzięcia.

Pamiętajmy, że jeżeli ktokolwiek, kto przychodzi do nas i prosi o pieniądze wyda nam się podejrzany, nie czekajmy od razu wzywajmy policję.

Seniorze gdy jesteś w domu:

- nie wpuszczaj obcych do mieszkania - nie znając osoby nigdy nie znasz jej zamiarów,
- nie przechowuj w domu dużej ilości gotówki lub kosztowności,
- nie reaguj poprzez bezmyślne otwieranie drzwi, na każdy usłyszany dzwonek,
- zawsze przed otworzeniem drzwi zapytaj się, kto za nimi stoi, a w razie nawet najmniejszych wątpliwości nie otwieraj,
- pracownicy urzędów, zwykle telefonicznie zapowiadają swoją wizytę, a inkasenci mogą wystawione rachunki za światło i gaz, zostawić w skrzynce pocztowej, nie wchodząc do domu klienta,
- nie ufaj obcym, nie wpuszczaj ich do klatki schodowej, nie otwieraj obcym domofonu, wychodząc zamykaj drzwi do klatki,
- utrzymuj więzi z sąsiadami najlepiej z tymi w młodszym wieku, tacy sąsiedzi najczęściej służą swą pomocą ludziom strasznym mieszkającym w ich otoczeniu, jak również są pewnego rodzaju postrachem, dla potencjalnego oszusta,
- zawsze zamykaj po przyjściu do domu swoje drzwi wejściowe,
- postaraj się nie wychodzić z domu po zmroku, a jeżeli już musisz to zabierz ze sobą osobę towarzyszącą,
- omijaj tereny źle lub wcale nieoświetlone, szczególnie niebezpiecznymi miejscami, są zawsze obrzeża miast, na których nie ma zabudowań, świadczących o obecności drugiego człowieka.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27 dk28
dk29  30  31  1  2  3  4
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×