2015-09-30T23:27:13+02:00 eOstroleka.pl 10 0 -
Powiat ostrołecki,

Bezpłatne badania profilaktyczne „Dbam o oddech” po raz drugi w Czerwinie

REKLAMA
Dbam o oddech w Czerwinie, fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołece
REKLAMA
Mieszkańcy gminy Czerwin już po raz drugi mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych organizowanych w ramach akcji „Dbam o oddech”. Tym razem przebadanych zostało 135 osób.

Badania odbyły się 27 września w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Czerwinie. Mieszkańcy gminy mogli bezpłatnie zbadać poziom cukru w organizmie, cholesterolu, trójglicerydów, zmierzyć ciśnienie, wagę i wzrost oraz poddać się spirometrii. Otrzymane wyniki konsultowali z lekarzami oraz dietetykami.

- Akcja potrzebna, szczególnie dla takich jak ja, którzy nie mają czasu. Poza tym za darmo i bez kolejek - mówi Stanisław Umijski mieszkaniec Wisniewa, jeden z uczestników akcji. Podobnego zdania są inni mieszkańcy gminy. - Mam problemy z oddychaniem. Od ponad trzech lat męczy mnie kaszel. Dzięki tej akcji dowiem się co mi dolega- mówi Kazimierz Mierzejewski mieszkaniec Pisk. – Nigdy nie była na takich badaniach, bo nie były mi one potrzebne. Po raz pierwszy miałam mierzony cukier, trójglicerydy i cholesterol. Pewnie do lekarza bym się nie wybrała - dodaje Krystyna Gumkowska z Choroman. W organizowanych akcjach biorą udział także sołtysi, wójtowie, pracownicy urzędów gmin oraz radni powiatu ostrołęckiego. –Bardzo dobra okazja by się zbadać, zmierzyć cukier i cholesterol. Oby jak najwięcej tego typu przedsięwzięć- zaznacza Jan Wiśniewski, radny Rady Powiatu w Ostrołęce.

Tradycyjnie akcji w Czerwinie towarzyszyły stoiska edukacyjne oraz zdrowej żywości. Przy piramidzie zdrowego żywienia dietetycy udzielali porad, jak dbać o zdrowie w oparciu o prawidłową dietę.

Ponadto w ramach projektu 28 września w Czerwnie odbyły się zajęcia edukacyjne z młodzieżą z Zespołu szkół Powiatowych. Grupa około 60 uczniów pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego poznawała zagrożenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych, paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu i narkotyków. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach, brała udział m.in. w eksperymentach związanych z paleniem papierosów. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali koszulki z logo projektu i zostali zaproszeni na owocowy poczęstunek.

Projekt „Dbam o oddech- profilaktyka chorób układu oddechowego w powiecie ostrołęckim” finansowany jest z funduszy norweskich oraz budżetu państwa.

Źródło: eOstrołęka.pl/powiatostrolecki.pl

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30 31  1  2  3