2015-09-30T23:27:13+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Powiat ostrołecki,

Bezpłatne badania profilaktyczne „Dbam o oddech” po raz drugi w Czerwinie

REKLAMA
Dbam o oddech w Czerwinie, fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołece
REKLAMA
0
0
0
Mieszkańcy gminy Czerwin już po raz drugi mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych organizowanych w ramach akcji „Dbam o oddech”. Tym razem przebadanych zostało 135 osób.

Badania odbyły się 27 września w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Czerwinie. Mieszkańcy gminy mogli bezpłatnie zbadać poziom cukru w organizmie, cholesterolu, trójglicerydów, zmierzyć ciśnienie, wagę i wzrost oraz poddać się spirometrii. Otrzymane wyniki konsultowali z lekarzami oraz dietetykami.

- Akcja potrzebna, szczególnie dla takich jak ja, którzy nie mają czasu. Poza tym za darmo i bez kolejek - mówi Stanisław Umijski mieszkaniec Wisniewa, jeden z uczestników akcji. Podobnego zdania są inni mieszkańcy gminy. - Mam problemy z oddychaniem. Od ponad trzech lat męczy mnie kaszel. Dzięki tej akcji dowiem się co mi dolega- mówi Kazimierz Mierzejewski mieszkaniec Pisk. – Nigdy nie była na takich badaniach, bo nie były mi one potrzebne. Po raz pierwszy miałam mierzony cukier, trójglicerydy i cholesterol. Pewnie do lekarza bym się nie wybrała - dodaje Krystyna Gumkowska z Choroman. W organizowanych akcjach biorą udział także sołtysi, wójtowie, pracownicy urzędów gmin oraz radni powiatu ostrołęckiego. –Bardzo dobra okazja by się zbadać, zmierzyć cukier i cholesterol. Oby jak najwięcej tego typu przedsięwzięć- zaznacza Jan Wiśniewski, radny Rady Powiatu w Ostrołęce.

Tradycyjnie akcji w Czerwinie towarzyszyły stoiska edukacyjne oraz zdrowej żywości. Przy piramidzie zdrowego żywienia dietetycy udzielali porad, jak dbać o zdrowie w oparciu o prawidłową dietę.

Ponadto w ramach projektu 28 września w Czerwnie odbyły się zajęcia edukacyjne z młodzieżą z Zespołu szkół Powiatowych. Grupa około 60 uczniów pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego poznawała zagrożenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych, paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu i narkotyków. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach, brała udział m.in. w eksperymentach związanych z paleniem papierosów. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali koszulki z logo projektu i zostali zaproszeni na owocowy poczęstunek.

Projekt „Dbam o oddech- profilaktyka chorób układu oddechowego w powiecie ostrołęckim” finansowany jest z funduszy norweskich oraz budżetu państwa.

Źródło: eOstrołęka.pl/powiatostrolecki.pl

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30