eOstroleka.pl
Polska,

Bezrobocie w Polsce - czerwiec 2015

REKLAMA
REKLAMA
zdjecie 5389
Pracodawcy w czerwcu zgłosili do urzędów pracy 117 tys. ofert zatrudnienia. To rekord! Tak dobrego wyniku w czerwcu nie było od 2001 r., czyli odkąd Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi takie statystyki.

W urzędach pracy na koniec czerwca zarejestrowanych było 1 624 tys. osób – wynika z szacunków resortu pracy. To najlepszy wynik od 7 lat. W ciągu miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 77,9 tys. Sytuacja poprawiła się we wszystkich województwach – najbardziej na Pomorzu, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.

– W czerwcu w urzędach pracy zarejestrowanych było o 288 tys. mniej osób niż przed rokiem. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba bezrobotnych spadła już o blisko pół miliona i wciąż będzie się zmniejszać, na co wskazuje czerwcowy rekord  ofert pracy – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Pracodawcy w czerwcu zgłosili do urzędów pracy 117 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. To o 38% więcej niż przed rokiem i najwięcej od 2001 r., czyli odkąd resort pracy prowadzi statystyki. Najwięcej pracowników szukają firmy na Mazowszu (15 tys.), Śląsku (13 tys.), Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce (po 11 tys.).

–Dzięki rozpoczętej rok temu reformie, pracownicy urzędów pracy coraz lepiej radzą sobie ze zdobywaniem ofert zatrudnienia. Nie chodzi jednak o jakąkolwiek pracę, ale o taką, która pozwoli Polakom zapewnić lepsze życie swoim rodzinom – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu spadła do 10,4%. To najlepszy wynik od 7 lat. W porównaniu do maja stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,4 pkt. proc. Sytuacja poprawiła się we wszystkich województwach. Najsilniejszy w warmińsko-mazurskim – o 0,7 punktu – czyli w województwie o najwyższym poziomie bezrobocia w kraju.

– Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych 2 miesięcy bezrobocie w Polsce będzie jednocyfrowe. To olbrzymi sukces polskich przedsiębiorców. Aby stał się on również sukcesem pracowników, spadkowi bezrobocia musi towarzyszyć podwyżka wynagrodzeń i większa stabilizacja zatrudnienia – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.
Źródło: MPiPS
REKLAMA
Kalendarz imprez
czerwiec 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
 9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
 16 dk17 dk18 dk19 dk20  21 dk22
 23  24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
 30  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×