eOstroleka.pl
Polska,

Bezrobotni zyskują stabilną pracę we własnej spółdzielni socjalnej. 20 tysięcy na start!

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
fot. sxc.hufot. sxc.hu
REKLAMA

Wraz z rekrutacją do ostatniej grupy w projekcie „Innowacyjny system wsparcia rozwoju ekonomii społecznej w subregionie ostrołęckim” pojawia się szansa dla 20 osób w trudnej sytuacji życiowej z północnego Mazowsza na poprawę życia. Osoby bezrobotne, niepełnosprawne, nieradzące sobie z problemami oraz osoby prawne pragnące założyć przedsiębiorstwo społeczne mogą się zgłaszać do organizatorów jeszcze do 31 stycznia. Czeka na nich 20 tys. złotych na osobę i wszechstronne wsparcie ekspercie i organizacyjne.

„Najpierw stabilna praca, potem cele społeczne” – mówią dotychczasowi uczestnicy projektu IWES, którzy już korzystają z finansowania otrzymanego decyzją Komisji Oceny Wniosków. Zakwalifikowali się do projektu i skorzystali z bezpłatnych szkoleń i doradztwa. Potem stworzyli wspólną grupę inicjatywną, wpadli na pomysł na swój biznes i napisali dobry biznesplan, który przyniósł im pieniądze na jego sfinansowanie. W ten sposób w ramach projektu IWES działa już kilka spółdzielni na północnym Mazowszu.

Wśród nich m.in. „Na Wspólnej” z Ostrołęki, która prowadzi restaurację i usługi cateringowe, oraz „Pracuś” z Czerwina koncentrujący się na usługach opiekuńczych wobec osób chorych i starszych.

Zwykle zaczyna się od potrzeby zmiany swojego życia na lepsze, od danego sobie prawa do działania. W ten sposób dzięki własnej motywacji i pomocy ekspertów pojawia się szansa na osiągnięcie życiowej i zawodowej stabilizację, w gronie osób z sąsiedztwa, które mają podobne problemy. Dla osób, które rzadko widzą przypływ gotówki, pieniądze mają równie duże znaczenie. Jednorazowa wypłata 20 tys. złotych „na start” biznesu, jak i wsparcie pomostowe otrzymywane przez pierwsze pół roku działania spółdzielni, pozwala im stanąć na nogi i odzyskać nadzieję.

Organizatorom projektu zależy na tym, żeby osoby, które często nazywa się zagrożonymi wykluczeniem społecznym – zwłaszcza bezrobotni, niepełnosprawni z małych miejscowości – odbudowali w sobie pewność siebie i poczucie sprawczości. Jeśli zaś zdarzy im się kryzys, otrzymają opiekę ekspercką na wszystkich etapach tworzenia spółdzielni. Tych, którzy są na to gotowi organizatorzy zapraszają do zgłaszania się do projektu. Czekają na osoby z Ostrołęki lub okolicznych powiatów: makowskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, pułtuskiego i wyszkowskiego – zainteresowane stworzeniem własnego miejsca pracy w spółdzielni socjalnej, a także na organizacje pozarządowe, samorządowe i kościelne, które chciałyby założyć tego typu przedsiębiorstwo. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 stycznia 2014 r. – telefonicznie: 887 092 994 lub e-mailowo: k.kozlicka@kres.org.

Więcej informacji o projekcie i możliwościach ekonomii społecznej na stronie: www.ostroleka.iwes.pl. Organizatorami projektu, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, są: Fundacja „Fundusz Współpracy”, Stowarzyszenie Krajowy Ruch Ekologiczno-Społeczny i Gmina Długosiodło.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×