W niedzielę, 31 maja, w kościele pw. Królowej Rodzin w Ostrołęce odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Była to ostatnia w tym roku grupa dzieci z Ostrołęki i okolic, która przystąpiła do tego wyjątkowego sakramentu.
Wśród dzieci przyjmujących po raz pierwszy Komunię Świętą byli zarówno uczniowie z Ostrołęki, jak i ze szkół z terenu gminy Rzekuń. Dla nich samych, ale również dla ich rodzin, był to dzień pełen wzruszeń, radości i duchowego przeżycia. Uroczystości towarzyszyła podniosła atmosfera, a świątynia wypełniła się najbliższymi – rodzicami, rodzicami chrzestnymi, rodzeństwem, dziadkami oraz zaproszonymi gośćmi.
Do przyjęcia sakramentu dzieci przygotowywały się przez wiele miesięcy. Uczestniczyły w katechezach, spotkaniach formacyjnych oraz przystąpiły do pierwszej spowiedzi świętej. Wszystko po to, by w pełni świadomie i z odpowiednim przygotowaniem duchowym przyjąć Jezusa Eucharystycznego.
Pierwsza Komunia Święta to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu młodego katolika. Jest momentem, w którym dziecko po raz pierwszy w pełni uczestniczy w Eucharystii, przyjmując Ciało Chrystusa pod postacią chleba. W tradycji Kościoła katolickiego sakrament ten symbolizuje bliskość z Bogiem, duchowe dojrzewanie oraz wejście w głębszą relację z wiarą i wspólnotą Kościoła.
Symbolika Pierwszej Komunii Świętej jest niezwykle bogata. Biała alba, w którą ubrane są dzieci, oznacza czystość serca i nowy etap życia duchowego. Świeca komunijna symbolizuje światło Chrystusa, które ma prowadzić przez życie, natomiast przyjęcie Eucharystii podkreśla jedność z Jezusem oraz przynależność do wspólnoty wierzących.
Dla wielu rodzin to także ważny moment międzypokoleniowego spotkania i wspólnego świętowania. Niedzielna uroczystość w parafii Królowej Rodzin była nie tylko religijnym wydarzeniem, ale także piękną okazją do rodzinnego przeżywania wiary, wdzięczności i wspólnoty.
Tym samym zakończył się tegoroczny cykl uroczystości komunijnych w ostrołęckich parafiach.


fot. eOstroleka.pl



![Pierwsza Komunia Święta w parafii pw. Królowej Rodzin w Ostrołęce. Wyjątkowy dzień dla dzieci i ich rodzin [WIDEO, ZDJĘCIA]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2026/m/706849681_1150188340614545_5734562164885449176_n.jpg)
![Wyjątkowa uroczystość w kościele Zbawiciela Świata. Dzieci po raz pierwszy przyjęły Eucharystię [WIDEO, ZDJĘCIA]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2026/m/komunia_zbawiciel.png)
![Pierwsza Komunia Święta w ostrołęckim klasztorze. Kolejne dzieci przystąpiły do sakramentu [WIDEO, ZDJĘCIA]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2026/m/dsc09913.jpg)
![Wyjątkowy dzień w kościele św. Franciszka. Dzieci przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej [WIDEO, ZDJĘCIA]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2026/m/695572520_970065812445665_9038741938689208053_n_normal.jpg)
![Niezwykła oprawa wyjątkowego dnia. Tak wyglądała droga dzieci do Pierwszej Komunii w Kadzidle [ZDJĘCIA]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2026/m/komunia_kadzidlo.png)
1
4
18