zdjecie 8142
zdjecie 8142
2021-05-02T14:07:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Biało-czerwona dla każdego. Dzień Flagi RP w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
1
0
7

Mieszkańcy Ostrołęki przybyli w niedzielę 2 maja na Plac Bema, by uczcić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy, po czym przystąpiono do rozdawania flag. 

Dzień Flagi RP

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto obchodzone jest od 2004 roku, kiedy to w lutym Sejm RP uchwalił nowelizację Ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Uroczystości związane z Dniem Flagi RP przypadły do gustu Polakom - chętnie biorą oni udział w patriotycznych inicjatywach, jak również wywieszają flagi przy swoich domach.

W Ostrołęce główne uroczystości związane z Dniem Flagi RP odbyły się na Placu Bema. Mimo kapryśnej aury (przed startem wydarzenia zaczął padać deszcz), frekwencja dopisała. Rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego. Później zebranych mieszkańców przywitali przedstawiciele samorządu.

- Pewnie czują państwo, podobnie jak my wszyscy tutaj, dumę z powodu naszych barw. Wierzymy w to, że warto z szacunkiem, w tak uroczysty sposób, przynajmniej raz w roku o tych barwach pamiętać - powiedziała Anna Gocłowska, wiceprezydent Ostrołęki.

Radny sejmiku województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak zwrócił uwagę na fakt, że kilka dni temu przed ratuszem zawisła flaga Mazowsza. - Flaga Mazowsza nawiązuje do bohaterskich czynów oręża mazowieckiego, niech jako symbol wspólnoty mazowieckiego łączy nas wszystkich w działaniu dla miasta, dla subregionu - powiedział. Mówił też o Dniu Flagi RP:

To dzień, w którym mamy uczcić nasz symbol narodowy. Symbol, który towarzyszył we wszystkich wojnach, potyczkach, powstaniach - tym, którzy o wolność Ojczyzny walczyli, o to, żebyśmy my przez dziesiątki lat żyli w wolnej, spokojnej Polsce.

- Wczoraj obchodziliśmy 17. rocznicę przynależności Polski do Unii Europejskiej - przypomniał Mariusz Popielarz, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce, jak również miejski radny. - To, że flaga UE powiewa przed ostrołęckim ratuszem świadczy o tym, iż miasto Ostrołęka i mieszkańcy identyfikują się z tą wspólnotą, z czego bardzo się cieszę. Życzę tego, żebyśmy tę majówkę i wszystkie następne obeszli w sposób patriotyczny.

Flaga dla każdego

Po krótkiej uroczystości i przemówieniach rozpoczęło się rozdawanie przygotowanych flag narodowych. Mieszkańcy chętnie stanęli w kolejce po biało-czerwone barwy. Flagi rozeszły się bardzo szybko i trzeba było przygotować kolejne partie. Każdy chętny, kto przybył na Plac Bema, mógł odebrać flagę. Jak zapowiedziano, 2 maja w miasto ruszą też urzędnicy, którzy będą wręczać flagi mieszkańcom.

REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14  15  16 dk17 dk18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  29  30 dk31  1  2
×