zdjecie 9015
zdjecie 9015
2020-03-12T17:34:54+01:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Biskup Janusz Stepnowski udzielił dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnych mszach

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
2
1
11

Nieobecność na niedzielnej mszy nie będzie grzechem – biskup łomżyński Janusz Stepnowski udziela dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej. Rekomendację taką wydała dziś Konferencja Episkopatu Polski.

 
Dyspensa obowiązuje osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieci i młodzież szkolną oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osoby które czują obawę przed zarażeniem. Dyspensa udzielona została do 29 marca.
 
Udzielona przez biskupa dyspensa oznacza, że nieobecność podczas nabożeństw w najbliższą niedzielę a także 22 i 29 marca nie będzie grzechem. Łomżyński biskup zachęca do modlitwy osobistej i rodzinnej, oraz do łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
 
Poniżej komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski ws. koronawirusa:
 
Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.
 
Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.
 
1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
 
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
 
2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
a. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
 
3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:
a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.
 
4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:
a. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,
b. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,
c. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.
 
Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.
 
Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski
 
Warszawa, 12 marca 2020 r
 
 
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Chrześcijanin, 17:42 12-03-2020,   65%
Ewangelia wg św. Mateusza 6, 5-6

"5 Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę.

6 Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie."
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:12 12-03-2020,   29%
@~Chrześcijanin Cytując ten fragment czemu nie dodasz odniesienia do całości kontekstu??? Chodzi o to żeby nie robić coś pod publikę kolokwialnie mówiąc. Tj. Poscic W ukryciu, dawaj jałmużnę dyskretnie A nie się afiszowac itp. W cytowanej przez Ciebie Ewangelii nie chodzi o nie chodzenie do Kościoła na Mszę! Wprowadzasz ludzi w błąd...
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:28 12-03-2020,   62%
Cytuję pismo święte nic więcej, a interpretacja jest twoja
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:32 12-03-2020,   67%
Krytyka faryzeuszy jest motywem powracającym w słowach papieża Franciszka. W wielu wystąpieniach wygłoszonych pomiędzy 2013 i 2015 r. mówił o „chorobie faryzeuszy” (7 listopada 2013 r.), o „tych, którzy ganią Chrystusa za nieprzestrzeganie szabatu” (1 kwietnia 2014 r.), o „pokusie samowystarczalności i klerykalizmu, ograniczenia wiary do reguł i instrukcji, tak jak to czynili uczeni w Piśmie i faryzeusze w czasach Jezusa” (19 września 2014). 30 sierpnia 2015 r. w trakcie modlitwy Anioł Pański papież powiedział, że tak, jak to było w przypadku faryzeuszy, „także i dla nas czymś niebezpiecznym jest uważanie samych siebie za akceptowalnych, lub jeszcze gorzej, za lepszych od innych tylko ze względu na przestrzeganie zasad, zwyczajów, nawet jeśli nie kochamy naszych bliźnich, mamy twarde serca, jesteśmy aroganccy i dumni”. 8 listopada 2015 roku papież odróżniał zachowanie uczonych w Piśmie i faryzeuszy, oparte na wykluczaniu, od zachowania Jezusa opierającego się na „inkluzji”.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:38 12-03-2020,   34%
Wyrwales z kontekstu to co chciałeś. Wprowadzasz w błąd. Z Panem Bogiem
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:38 12-03-2020,   58%
Sam wyrwałeś z kontekstu i źle zinterpretowałeś po swojemu, bo tak Ci wygodnie.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:08 12-03-2020,   78%
Katolicy,katolicy....... cóż jakie nakazy z góry takie zachowanie
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:45 12-03-2020,   84%
Podobno jest zakaz zgromadzeń
odpowiedz   •   oceń :  
~xxx, 11:09 13-03-2020,   60%
Większość biskupów myśli, że żyje w średniowieczu.
odpowiedz   •   oceń :  
~realista, 11:42 13-03-2020,   50%
A może łaskawco biskupie należy powiedzieć wprost..."baranki moje" zostancie w domach ?? !!
odpowiedz   •   oceń :  
~Haha, 12:18 13-03-2020,   50%
Normalnie ulga, że weź
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27 dk28
dk29  30  31  1  2  3  4
×