eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Biskup Łukomski uhonorowany w rocznicę powstania Diecezji Łomżyńskiej

REKLAMA
zdjecie 8155
fot. lomza.plfot. lomza.pl
REKLAMA
zdjecie 8155

W siedzibie Muzeum Diecezjalnego w Łomży odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej Łomży, zwołana z okazji 90. rocznicy erygowania Diecezji Łomżyńskiej. Referat na ten temat wygłosił ks. bp. Tadeusz Bronakowski. W trakcie sesji przez aklamację podjęta została również uchwała o nadaniu jednej z łomżyńskich ulic nazwy księdza biskupa Stanisława Kostki Łukomskiego.

Sesja rozpoczęła się od odegrania hejnału miasta. Następnie głos zabrała Przewodnicząca Rady Miejskiej Bernadeta Krynicka, która zwróciła uwagę, że uroczysta sesja jest jednym z elementów obchodów 90-lecia Diecezji Łomżyńskiej. - Dziewięćdziesięcioletnia historia Kościoła łomżyńskiego jest zapisem żywej wiary i troski o zachowanie wartości patriotycznych i duchowych. Eksponaty z tego Muzeum pokazują, jak piękna i długa jest historia kościoła, również na tych terenach, że nie sposób oddzielić historii Polski czy historii naszego miasta od historii kościoła – mówiła Bernadeta Krynicka, podkreślając jednocześnie, że ci którzy każą zostawiać swoje przekonania za drzwiami urzędów, miejsc pracy, sal obrad, próbują nas odseparować od naszych korzeni i naszych wartości. -  Dla nas katolików najważniejsze jest stanie na straży życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci i wierność swoim zasadom, nie tylko w kościele, ale również w przestrzeni życia publicznego – kontynuowała. Przewodnicząca Rady Miejskiej Łomży zwracała również uwagę, że trudno jest mówić o historii naszego miasta, zapominając o tym, co wniósł do niej Kościół Katolicki. - Rozwój i historia naszego miasta jest bardzo silnie związana z historią chrześcijaństwa na tych terenach. Świętując 90. rocznicę powstania Diecezji Łomżyńskiej, nie sposób nie wspomnieć o wielkich ludziach, którzy historię diecezji, ale również historię Łomży budowali – oznajmiła dodając, że powstanie w naszym mieście siedziby Diecezji Łomżyńskiej w sposób niezwykle istotny wpłynęło na rozwój Łomży.

Po wystąpieniu Przewodniczącej Rady odśpiewane zostało „Gaude Mater Polonia”. Następnie Biskup Pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski odczytał referat pt. „90 lat Diecezji Łomżyńskiej, Biskup Niezłomny Stanisław Kostka Łukomski”.

Okolicznościowe wystąpienie wygłosił również Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który przypomniał, że Stanisław Kostka Łukomski był drugim w historii Biskupem Łomżyńskim. - W Łomży biskup Łukomski nie tylko zarządzał diecezją, ale w sposób aktywny wspierał również rozwój Akcji Katolickiej i innych stowarzyszeń katolickich oraz patriotycznych, w tym Sodalicji Mariańskiej. Zainicjował budowę i oddał do użytku Dom Katolicki na ul Sadowej. Przyczynił się do rozbudowy Katedry Łomżyńskiej, która głównie dzięki jego zabiegom, nie została wysadzona przez wycofujące się z naszego miasta wojska niemieckie – mówił Prezydent Łomży, podkreślając także sympatię biskupa Łukomskiego dla patriotycznego ruchu narodowego. - Jednocześnie był przeciwnikiem komunizmu, co konfliktowało go z powojenną władzą w naszym kraju – mówił Mariusz Chrzanowski. Ciesząc się z możliwości upamiętnienia bpa Stanisława Kostki Łukomskiego podczas sesji poświęconej 90. rocznicy utworzenia Diecezji Łomżyńskiej przypomniał, że dwa lata temu, jeszcze jako radny, interpelował w tej sprawie do ówczesnego włodarza miasta.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski również zwracał uwagę, że utworzenie Diecezji Łomżyńskiej przyczyniło się do rozwoju Łomży, a jej funkcjonowanie wciąż ma pozytywny wpływ na nasze miasto. Z okazji rocznicy utworzenia Diecezji Łomżyńskiej podziękował wszystkim kapłanom pełniącym posługę na terenie diecezji za modlitwę i duszpasterskie posługiwanie. - Życzę błogosławieństwa Bożego, światła Ducha Świętego w głoszeniu Słowa Bożego, opieki Matki Bożej oraz wstawiennictwa Św. Jana Marii Vianney. Życzę dużo zdrowia, sił, wytrwałości oraz radości w naśladowaniu Jezusa Chrystusa i prowadzeniu wiernych ku bramom zbawienia – powiedział na zakończenie swojego przemówienia Prezydent Chrzanowski.

Po wystąpieniu Prezydenta Łomży, Rada Miejska przez aklamację podjęła uchwałę w sprawie nadania  nazwy ks. bp Stanisława Kostki Łukomskiego drodze gminnej, położonej pomiędzy Szosą Zambrowską i ulicą Wąską. Wniosek o nadania nazwy złożyła Rada Osiedla nr 6 wraz z mieszkańcami, których posesje położone są na terenie tego osiedla.

Na zakończenie sesji głos zabrał Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski. - Historia miasta Rzym to również historia Papieży. Podobnie w historii miasta Łomży nie można pominąć postaci, które były obecne na terenie naszej diecezji jako jej pasterze – mówił zwracając uwagę, że przynajmniej część osób, które będą przechodziły koło ulicy imienia bpa Łukomskiego,  spróbuje dowiedzieć się czegoś o nim. - Powoli ta postać poprzez ulicę, która będzie nosiła jego nazwę, odżyje na nowo – wyraził nadzieję biskup Janusz Stepnowski. - Jesteśmy wdzięczni Opatrzności Bożej za tego wielkiego biskupa, który postawił tak głęboki ślad. Poznaniak z krwi i kości, stał się z krwi i kości łomżyniakiem, który poświęcił całe swoje życie dla naszego społeczeństwa i dla naszej diecezji – dodał Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski, dziękując za podjętą uchwałę i organizację uroczystej sesji z okazji jubileuszu diecezji.

Z historią Diecezji Łomżyńskiej można zapoznać się na stronie internetowej http://diecezja.lomza.pl/.

Źródło: lomza.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×