zdjecie 2262
2020-10-05T12:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Blisko 700 terytorialsów na wrześniowych szkoleniach [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
2
0
1

Wrzesień u mazowieckich terytorialsów minął pod hasłem szkoleń zintegrowanych. Blisko 700 żołnierzy wzięło udział w ćwiczeniach podsumowujących miniony rok szkolenia.

Odbywały się one m.in. na ośrodkach szkolenia poligonowego w Wędrzynie, Nowej Dębie czy Orzyszu, na strzelnicach garnizonowych oraz placach ćwiczeń taktycznych.

Szkolenia zintegrowane to dwutygodniowy poligon podsumowujący każdy roczny etap szkolenia żołnierza WOT. Są one ważnym elementem systemu szkolenia terytorialsów, w istotny sposób rekompensują ograniczenia dwudniowych szkoleń rotacyjnych. Szkolenia zintegrowane, poza: podstawowymi, wyrównawczymi oraz rotacyjnymi, są jedną z form szkoleń w jakich uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wraz z początkiem września w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej ruszył cykl szkoleń zintegrowanych, w których udział wzięli żołnierze samodzielnych pododdziałów oraz 51 batalionu lekkiej piechoty z Ciechanowa, terytorialsi z Siedlec oraz z Zegrza. Łącznie we wrześniu na tego typu szkoleniach ćwiczyło blisko 700 żołnierzy.

Jako pierwsi na szkolenie wyjechali żołnierze trzech pododdziałów 53. batalionu stacjonującego w Siedlcach. Prawie 160 terytorialsów przez 2 tygodnie szkoliło się na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn. Było to podsumowanie dotychczasowych szkoleń zgrywających sekcję, pluton i kompanię.

- Domeną szkoleń na OSPWL Wędrzynie jest możliwość działania na obiektach w terenie zurbanizowanym, co pozwala na odzwierciedlenie realnego pola walki w jakim, w razie konfliktu militarnego przyjdzie działać żołnierzom WOT – mówi mjr Robert Borkowski, Siedleckie pododdziały 5MBOT jako pierwsze weszły w trzeci, ostatni etap szkolenia żołnierzy Obrony Terytorialnej.

Szkolenie zintegrowane odbyli również żołnierze z Ciechanowa, jednakże zajęcia realizowali w kilku lokalizacjach – na Targoniach, na OSPWL Orzysz, poligonie Rembertów oraz strzelnicy w Wesołej i Czarnotach. Było to szkolenie doskonalące umiejętności w zakresie danej specjalności oraz sprawdzające przygotowanie żołnierza Obrony Terytorialnej poszczególnych specjalności do działania w warunkach najbardziej zbliżonych do realnego pola walki. Żołnierze 51 batalionu w ten sposób podsumowali drugi etap szkolenia żołnierzy WOT.

- jedną z idei dwutygodniowych poligonów jest integrowanie treści w ramach poszczególnych specjalności oraz poddawanie żołnierza rygorowi związanemu z realizacją zadań w określonych ramach czasowych przy dużym obciążeniu psychofizycznym – mówi por. Arkadiusz Rygiel, szef sekcji szkoleniowej 51blp.

W dwutygodniowym szkoleniu poligonowym ciechanowskiego batalionu uczestniczyło ponad 200 ochotników pełniących terytorialną służbę wojskową.

Natomiast terytorialsi z najmłodszego batalionu 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej stacjonującego w Zegrzu Południowym, po roku intensywnych szkoleń indywidualnych, szkoleniem zintegrowanym podsumowali pierwszy etap szkolenia żołnierzy WOT. Całość szkolenia odbyła się na obiektach szkoleniowych 1 Warszawskiej Brygady Kawalerii Pancernej w Wesołej. Od 1 października zegrzyński pododdział wszedł w drugi etap szkolenia czyli etap specjalisty.

Jak się szkolą żołnierze WOT?

Pierwszym etapem jest szkolenie indywidualne, które ma charakter ogólnowojskowy. Ochotnicy uczą się podstaw taktyki i strzelania. Zajęcia odbywają się podczas jedenastu, dwudniowych szkoleń tzw. rotacyjnych oraz zintegrowanego, 14 - dniowego szkolenia w terenie. Szkolenie zintegrowane odbywa się raz w roku, na poligonie, co daje możliwość przeprowadzenia zajęć jakich zwykle nie można zrealizować w garnizonach np. strzelań na rzeczywistych odległościach czy też zespołowych strzelań sytuacyjnych. Szkolenia te są też sprawdzianem wcześniej nabytych umiejętności.

Drugi etap szkolenia to szkolenia specjalistyczne w zakresie konkretnej funkcji w pododdziale. Żołnierze, zgodnie z ich kwalifikacjami i predyspozycjami, mogą kształcić się w piętnastu specjalnościach. Powstaną grupy szkolące m.in. dowódców, strzelców wyborowych, saperów, medyków, radiotelefonistów, obsługę moździeży czy snajperów.
Trzeci etap to szkolenia zgrywające pododdział. Na tym etapie najważniejsza jest nauka czynności zespołowych z uwzględnieniem uwarunkowań terenu, w którym będą działali Terytorialsi.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
dk19  20  21  22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×