eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo, Aktualizacja: 30 maja 2024, 09:17 HISTORIA

Boże Ciało w Myszyńcu w 1937 r. Procesja, która rozsławiła Kurpie [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1434
zdjecie 1434
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowefot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
REKLAMA

To była najsłynniejsza procesja Bożego Ciała w historii naszego regionu. W 1937 roku w Myszyńcu, na dwa lata przed wybuchem wojny, kilkutysięczny tłum wziął udział w obchodach święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Uroczystości, którym przewodniczył biskup, transmitowało Polskie Radio. Zachowało się też nagranie z wydarzenia.

Zapowiedź wielkiego święta

- Na dzień Bożego Ciała 27. bm. przygotowują się w Myszyńcu w stolicy Kurpiów, wielkie uroczystości regionalne - zapowiadał "Dziennik Kujawski" w maju 1937 roku. - W uroczystej procesji, celebrowanej przez. J. E. Ks. Biskupa Łukomskiego weźmie udział kilkunastotysięczna rzesza Kurpiów w strojach ludowych. Oprócz tego przewidziane są występy i pokazy regionalne, jarmark wyrobów ludowych kurpiowskich itd.

W gazecie pisano:

Kurpie są jedną z najmniej znanych a niezmiernie ciekawych okolic kraju, to też dzień kurpiowski w Myszyńcu wzbudził ogromne zainteresowanie tak, że uroczystości kurpiowskie będą transmitowane przez Polskie Radio oraz sfilmowane. Ze względu na zapowiedziany przyjazd pociągów popularnych oraz spodziewany wielki napływ gości, Komitet uroczystości w Myszyńcu przygotował wszystko, aby zapewnić gościom możność zaprowiantowania się oraz odpoczynek

Wielka procesja z radiową transmisją

Jak zapowiadano, tak się stało. 27 maja 1937 roku w Myszyńcu odbyły się uroczystości z okazji święta Bożego Ciała. Była to wówczas jedna z najbardziej "medialnych" procesji w kraju. Przybyli dostojnicy państwowi, a uroczystość była transmitowana w Polskim Radiu. Mszę świętą odprawił ówczesny biskup łomżyński Stanisław Kostka Łukomski. Jak relacjonowano w mediach, "procesja trwała ponad dwie godziny, a orszak rozciągał się według szacunków na długości około kilometra".

Zobacz nagranie z uroczystości Bożego Ciała w Myszyńcu z 1937 roku:

Boże Ciało rozsławiło Kurpie

Uroczystości z Myszyńca z 1937 roku zapadły w pamięć obserwatorom. Przez kolejne dwa lata, przed wybuchem II wojny światowej, przypominano w ogólnopolskich gazetach, że Boże Ciało na Kurpiach obchodzone jest wyjątkowo.

Duża sławę zyskała przed kilku laty procesja Bożego Ciała w Myszyńcu, w kórej bierze udział kilka tysięcy kurpianek w strojach ludowych. Ze względu na niezbyt dogodny dojazd kolejką wąskotorową, wyjazd do Myszyńca w tym dniu wskazany jest przede wszystkim dla automobilistów. Folklor ma tu w dniu Bożego Ciała przewagę o wiele większą niż w Łowiczu, gdyż tłum wiejski w strojach ludowych dominuje zdecydowanie nad garstką przybyszów z większych miast.

- pisała "Polska Zbrojna" w 1938 roku.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27  28 dk29 dk30
×