2015-09-02T17:07:09+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Brakuje miejsc na warsztatach dla osób niepełnosprawnych

REKLAMA
zdjecie 1643
zdjecie 1643
Absolwenci SOS-W mają problem ze znalezieniem miejsca w zajęciach terapeutycznych (fot. eOstroleka.pl)Absolwenci SOS-W mają problem ze znalezieniem miejsca w zajęciach terapeutycznych (fot. eOstroleka.pl)
REKLAMA

W Ostrołęce jest zbyt mało miejsc w ośrodkach terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych - twierdzi radna Magdalena Jaworowska. Złożyła ona w tej sprawie interpelację do prezydenta Janusza Kotowskiego. Problem dotyczy dużej grupy absolwentów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

- Zwracam się z prośbą o pilne zwiększenie ilości miejsc dla uprawnionych na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności osób niepełnosprawnych oczekujących na przyjęcie do ośrodków prowadzących warsztaty terapii zajęciowej na terenie Miasta Ostrołęki - pisze radna Jaworowska.

Problem dotyczy dużej grupy absolwentów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Traugutta. Wychowankowie ośrodka, którzy ukończyli 24 lata, nie mogą z tej racji kontynuować nauki w szkole. Co prawda w ośrodku uczy się kilku uczniów w wieku powyżej 24 lat, ale jest to możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach. Co z pozostałymi uczniami niepełnosprawnymi? Powinni oni uczęszczać do jednej z placówek prowadzących warsztaty terapii zajęciowej. Nie zawsze starcza jednak dla nich miejsca, a przerwanie terapii może mieć fatalne skutki w postaci regresji, utraty nabytych umiejętności i pogorszenia ogólnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych.

Apel radnej Magdaleny Jaworowskiej spotkał się z pozytywnym odbiorem prezydenta miasta Janusza Kotowskiego. Przypomina on, że w tym roku przedstawiciele miasta spotkali się z działaczami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych prowadzącymi warsztat terapii zajęciowej "Motylki". Miasto zaproponowało zmianę lokalizacji warsztatu, tak by możliwe było zwiększenie liczby uczestników. Niestety, proponowana lokalizacja nie spełniła norm wymaganych do prowadzenia zajęć. Podczas rozmów wypracowano jednak wspólne stanowisko.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych zadeklarowało chęć pozyskania środków na rozbudowę obecnej siedziby warsztatu, mieszczącej się przy ul. Mazowieckiej. Środki na rozbudowę pochodziłyby w połowie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz w połowie z funduszy Unii Europejskiej. Obecnie Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych nie rozpoczęła jednak procedury konkursowej w tego typu inicjatywach.

- Integracja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych jest istotnym celem życia naszej lokalnej społeczności i z chwilą zaistnienia warunków do zwiększenia miejsc w Warsztacie Terapii Zajęciowej lub utworzenia nowego warsztatu na pewno zostaną podjęte odpowiednie działania - dodaje prezydent Janusz Kotowski.

REKLAMA
Kalendarz imprez
wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
 5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1  2
×