2014-07-31T13:01:47+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Bronisław Komorowski: Polska i Europa dłużnikami Powstańców

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest uroczystością ważną nie tylko dla Warszawy, miasta nieujarzmionego, jest ważna także dla całej wolnej Polski i dla całej wolnej i demokratycznej Europy - mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Powstańcy Warszawy dziękujemy wam za walkę dla przyszłości, dla przyszłości Polski i całego świata - podkreślił Prezydent RP.

W związku z 70. rocznicą Powstania Warszawskiego Bronisław Komorowski, podczas spotkania z Powstańcami w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wręczył ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania, a także współtwórcom i pracownikom Muzeum Powstania Warszawskiego oraz artystom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski.

Podczas uroczystości Prezydent RP podpisał również ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej.

zdjecie 300
1 sierpnia jest dniem hołdu wobec heroicznej stolicy Polski, ale jest także dniem wspólnoty wszystkich ludzi oddanych sprawie wolności - powiedział Prezydent RP podczas uroczystości.

- Powstańcy Warszawy, bohaterowie tamtych zdarzeń, żołnierze czasu wojny, ale i bohaterowie obywatelskiej pamięci, bohaterowie czasu pokoju, czasu pracy, czasu także wysiłku na rzecz nowej Polski - składamy dzisiaj hołd za waszą piękną służbę, za wierność polskiej wolności, za waszą determinację w walce i cierpieniu, także w działaniu wychowawczym. Walczyliście o swoje, o nasze miasto, o Warszawę, o niepodległość całej Polski - mówił.

Prezydent podkreślił, że dzięki bohaterstwu Powstańców Warszawy lepiej rozumiemy i czujemy smak przeżywanej wolności dzisiaj, smak solidarności, niepodległości i demokracji.

- Wolna Polska i jednocząca się Europa na zawsze pozostaną waszymi dłużnikami - akcentował Bronisław Komorowski.

Prezydent zaznaczył, że Powstanie Warszawskie było walką nie tylko o stolicę, ale też o sprawiedliwość i o godność każdego człowieka. Wskazywał, że uczestnicy powstania przenieśli te wartości oraz ideał pracy i służby Ojczyźnie przez czasy najtrudniejsze do czasów, gdy możemy się cieszyć 25. rocznicą odzyskania przez Polskę wolności.

Bronisław Komorowski dziękował zespołowi twórców, pracowników i wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego. - Pięknym dziełem obywatelskiej pamięci jest powstałe z inicjatywy św. pamięci Lecha Kaczyńskiego, ówczesnego prezydenta Warszawy, następnie prezydenta Polski, Muzeum Powstania Warszawskiego, które również obchodzi swoje 10-lecie - mówił.

- Tu wciąż bije serce niezwyciężonej Warszawy - podkreślił.

W ocenie prezydenta, powstańcy, i wszyscy ludzie, którym bliska jest pamięć o Powstaniu cenią Muzeum za umiejętność docierania do kolejnych młodych roczników Polaków z sugestywnym i wartościowym przekazem o tamtych dniach. - Ale to także umiejętność docierania do świata zewnętrznego, nie tylko polskiego. Bo przecież chcemy przekazać naszą prawdę, naszą wrażliwość, nasze emocje związane z Powstaniem Warszawskim także innym, korzystając z faktu, że dzisiaj jesteśmy wolni, jesteśmy cząstką rodziny demokratycznej Europy - zaznaczył.

Prezydent dziękował Muzeum i instytucjom państwa polskiego, które dbają o to, aby nasza polska prawda o Powstaniu Warszawskim, o cząstce trudnego polskiego losu, docierała do innych.

Podziękował również za wtorkową uroczystość w Belinie, z udziałem prezydenta Niemiec, otwarcia wystawy poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. - To rzecz niezwykła, to rzecz, za którą naprawdę trzeba dziękować, że po tylu latach możemy pokazując naszą prawdę o powstaniu, o naszym losie uzyskiwać tak niezwykłe słowa, jak te wypowiedziane przez prezydenta Gaucka, prezydenta Niemiec. Słowa, w których zawarte jest zdumienie i wdzięczność za cud przebaczenia polskiego w stosunku do Niemców, za cud pojednania, nad tak trudną, dramatyczną historią - mówił Bronisław Komorowski.

- My także mamy powód do wdzięczności, wdzięczności opatrzności, wdzięczności dla losu, dobrego losu polskiego za to, że dożyliśmy, doczekaliśmy takiego momentu, kiedy prezydent Niemiec w ten sposób ujmuje cały dramat, całą wielkość Powstania Warszawskiego - dodał.

Prezydent zaznaczył, że w pamięci Warszawy są wyryte bardzo głęboko twarze i nazwiska Powstańców, konkretnych ludzi, konkretnych scen, konkretnych walk i konkretnych ofiar. - Żywa i niezwyciężona, nowoczesna Warszawa, stolica wolnego państwa polskiego im wszystkim składa hołd i o nich wszystkich pamięta - powiedział.

Bronisław Komorowski mówił, że 1 sierpnia, o godz. 17, w rocznicę godziny "W", Warszawa jak co roku stanie na baczność i będzie tak stawała co roku, chyląc czoła przed bohaterstwem, ale i przed ofiarą Powstańców Warszawy z '44 roku. - I pewnie w tej chwili zadumy każdy z nas jedną z tych właśnie twarzy najgłębiej wyrytą we własnej pamięci albo pamięci zbiorowej przywoła z głębi serca, przywoła z głębi polskiej pamięci - dodał.

Prezydentowi podczas uroczystości towarzyszyła małżonka Anna i minister w KPRP Maciej Klimczak.

Źródło: prezydent.pl
REKLAMA
zdjecie 7344
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×