eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Budżet Obywatelski Mazowsza - zgłoś projekt [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9752
REKLAMA

Właśnie ruszył Budżet Obywatelski Mazowsza. W tej edycji na realizację pomysłów mieszkańców samorząd województwa przeznaczył rekordowe 30 mln zł! Projekty można zgłaszać do 21 stycznia 2024 r.

Budżet Obywatelski Mazowsza wystartował już po raz piąty. W tym roku w puli jest aż 30 mln zł! Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy województwa. W imieniu osób małoletnich składają je rodzice lub opiekunowie prawni. Każdy może zgłosić i poprzeć dowolną liczbę projektów. Mogą być to zarówno projekty inwestycyjne, jak również te „miękkie” – kulturalne, edukacyjne, profilaktyczne, dotyczące bezpieczeństwa czy ochrony środowiska. Na projekty inwestycyjne można wydać maksymalnie 1,2 mln zł, zaś na nieinwestycyjne – 240 tys. zł. Projekty można zgłaszać do 21 stycznia 2024 r.

Czwartkowe popołudnia z BOM

W tym roku mieszkańcy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie na etapie pisania projektów. W grudniu i styczniu w każdy czwartek o godz. 15.00 do 19.00 pracownicy urzędu marszałkowskiego będą pełnić dyżur telefoniczny pod numerami telefonów: 22 59 79 693, 22 59 79 277 22 43 79 482. Pomogą w wypełnieniu formularzy, opowiedzą o wymogach koniecznych do złożenia projektu oraz wyjaśnią działanie systemu.

- W 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy podregionu ostrołęckiego w głosowaniu wybrali 14 projektów. Będą one realizowane w 2024 roku. Znajduje się wśród nich wiele inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych, choćby takich jak warsztaty i zajęcia twórcze pt. „Strefa Pasji i Aktywności w działaniu”, czy kolejna odsłona akcji dla dzieci i młodzieży „Rozwijam się”. Zakupiono także 2 ambulanse dla MEDITRANS Ostrołęka. Serdecznie zachęcam do składania wniosków w tegorocznym BOM – mówi Mirosław Augustyniak, radny województwa mazowieckiego.

Potrzeba = projekt

Zgłaszane projekty powinny być odpowiedzią na potrzebę mieszkańców i wspierać rozwój województwa mazowieckiego. Projekt, aby mógł zostać rozpatrzony, musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców regionu. Co ważne – podpisy poparcia pod projektami będzie można zbierać nie tylko na listach papierowych, ale także elektronicznie.

Całe województwo? A może podregion?

Projekty, ze względu na swój charakter, mogą obejmować całe województwo lub tylko jeden z dziewięciu podregionów (ciechanowski, ostrołęcki, siedlecki, radomski, żyrardowski, płocki, warszawski-zachodni, warszawski-wschodni oraz m.st. Warszawę). Dzięki takiemu podziałowi każdy z obszarów ma zagwarantowaną pulę środków, które zostaną wykorzystane na działania wyłącznie w tym rejonie.

Warunki, które musi spełnić projekt

Środki Budżetu Obywatelskiego Mazowsza są częścią budżetu województwa, dlatego też zadania, które można z nich realizować, muszą dotyczyć zadań o charakterze wojewódzkim – np. profilaktyki, promocji i ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, a także infrastruktury społecznej czy drogowej. Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego.

Jak zgłosić projekt?

Najwygodniejszą formą zgłoszenia projektu jest skorzystanie z formularza na stronie Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Można w nim zapisywać wersje robocze, edytować projekt, dodawać załączniki. Przez platformę urzędnicy będą się kontaktować z autorami projektów na etapie oceny.

Projekt można też zgłosić w formie papierowej – pocztą lub osobiście w siedzibie urzędu marszałkowskiego w Warszawie lub w jednej z delegatur – Radomiu, Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce, Piasecznie, Żyrardowie czy Wołominie. Wtedy należy jednak pamiętać, że projekt musi być zgłoszony na poprawnym formularzu, który można pobrać ze strony. Również podpisy poparcia należy zebrać na odpowiednim formularzu.

BOM – to działa!

Wśród zwycięskich projektów 3. edycji BOM w 2022 roku znalazło się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrołęce, które zostało dofinansowane przez samorząd Mazowsza kwotą blisko 30 tys. zł. Środki trafiły do pracowni ceramicznej i przeznaczono je na zakup nowoczesnego pieca ceramicznego, elektrycznego koła garncarskiego i wielu innych elementów potrzebnych do prowadzenia warsztatów i kursów ceramicznych „Toczymy, lepimy, wypalamy”.

Skąd pomysł na projekt „Toczymy, lepimy, wypalamy?

Bodźcem do zgłoszenia projektu był fakt, że w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU) w Ostrołęce prowadzony jest kierunek terapeuta zajęciowy. – W ramach zajęć słuchacze wychodzili na warsztaty z zakresu ceramiki, gdzie odbywało się także wypalanie rękodzieła w specjalnym piecu. Niestety, za udział w warsztatach słuchacze musieli płacić. Stąd pomysł, by taki piec pozyskać do szkoły z myślą o wszystkich słuchaczach, ale także lokalnej społeczności – informuje pani Lucyna Grala, nauczyciel zawodu, terapeuta zajęciowy.

Projekt zatytułowano o „Toczymy lepimy, wypalamy”. – Wspólnie z panią Lucyną i przy wsparciu innych osób uzupełniliśmy i złożyliśmy wniosek. Po formalnym uzyskaniu akceptacji wniosku, nadszedł czas pozyskania głosów popierających inicjatywę. Dzięki odpowiedniemu poparciu udało się pozyskać środki na realizację projektu. Potem był czas na zakup wyposażenia, z którego korzystają już nie tylko słuchacze, ale także inne osoby, np. uczestnicy domów seniora czy wychowankowie bursy – dodaje Zbigniew Mielnicki, główny autor wniosku.

Jak zdobyć poparcie dla projektu?

Przede wszystkim zwróciliśmy się do członków społeczności naszego centrum, uzasadniając racjonalność projektu. Poprosiliśmy, by każdy z poinformowanych przekazał pozyskaną wiedzę i prośbę o poparcie inicjatywy swoim bliskim i znajomym. Prośbę o oddanie głosu na projekt przekazaliśmy zaprzyjaźnionym osobom i instytucjom. Ponadto o poparcie poprosiliśmy za pośrednictwem naszej strony internetowej i portali społecznościowych. Działania okazały się na tyle skuteczne, że uzyskaliśmy stosowną akceptację i zrealizowaliśmy projekt – mówi dyrektor CKZiU w Ostrołęce, Dorota Czyż.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×