zdjecie 145
zdjecie 145
2021-05-11T14:05:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Budżet Obywatelski Mazowsza - zgłoszono 252 projekty

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
1
0
0

252 projekty, w tym aż 182 przedsięwzięcia w puli podregionalnej zgłosili w tym roku mieszkańcy regionu do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

 

Bardzo dobry wynik! Mazowszanie chcą mieć wpływ na rozwój naszego regionu. I to buduje. Ze wstępnej analizy projektów wiemy, że i w tym roku zgłoszono wiele ciekawych i godnych uwagi inicjatyw

- podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, władze Mazowsza przeznaczyły aż 25 mln zł na realizację pomysłów w ramach BOM-u. Mieszkańcy Mazowsza swoje projekty mogli zgłaszać do 30 kwietnia. Większość przedsięwzięć trafiła do urzędu marszałkowskiego drogą elektroniczną. Tylko nieliczni zdecydowali się na wersję papierową. To również jeden z efektów pandemii.

 

Mimo trudnej sytuacji epidemicznej w kraju i w regionie mieszkańcy nie zrezygnowali z możliwości zawalczenia o swoje pomysły. Znaleźli bezpieczny sposób, aby wspólnie dopracować swoje pomysły i przekazać je nam w ten bezpieczniejszy, a zarazem wygodny sposób. I już dziś serdecznie gratuluję wszystkim, którzy odważyli się pokazać Mazowszu swój pomysł i zgłosili go do BOM-u

– zaznacza marszałek Adam Struzik.

 

252 pomysły na to, jak zmienić Mazowsze na lepsze

Mazowszanie dobrze wykorzystali prawie miesięczny czas na tworzenie i przesłanie projektów, zgłaszając w sumie aż 252 pomysły, w tym aż 182 w puli podregionalnej, a 70 w ogólnowojewódzkiej. Najwięcej projektów zgłosili mieszkańcy podregionu warszawskiego zachodniego – aż 35 pomysłów. Z kolei mieszkańcy siedleckiego zgłosili 14 projektów, radomskiego 30, a żyrardowskiego – 13. Podregiony ciechanowski i płocki mają po 17 pomysłów na to, jak wydać pieniądze z budżetu województwa mazowieckiego. Warszawiacy wypracowali 21 przedsięwzięć, którymi chcą zawalczyć o wsparcie w ramach BOM-u, a mieszkańcy podregionu warszawskiego wschodniego przesłali w sumie 24 inicjatywy. Z podregionu ostrołęckiego wpłynęło 11 pomysłów, na to jak zmieniać na lepsze Mazowsze.

Aktualnie trwa ocena formalna i merytoryczna wszystkich zaproponowanych przez mieszkańców przedsięwzięć. Komisja będzie pracować do 18 czerwca. Zgodnie z harmonogramem informacja o wynikach naboru powinna pojawić się do końca czerwca. Głosowanie w tym roku zaplanowano na przełom sierpnia i września.

 

Jak Mazowszanie chcą zmieniać Mazowsze?

Tak, jak w ubiegłym roku projekty były zgłaszane w kilkunastu kategoriach. Najpopularniejszy w tym roku, podobnie jak w pierwszej edycji okazał się obszar „transport zbiorowy i drogi publiczne” z aż 54 pomysłami. Są to głównie projekty związane z bezpieczeństwem pieszych, jak np. doświetlenie przejść dla pieszych, chodniki czy ścieżki rowerowe. Drugimi najczęściej zgłaszanymi przedsięwzięciami były te związane z edukacją publiczną (48). W tym obszarze wpłynęły m.in. pomysły zajęć edukacji pozaformalnej dla dzieci i młodzieży związane z budowaniem i odbudowywaniem więzi społecznych zaburzonych pandemią COVID-19. Są też w tej kategorii projekty dotyczące wychowania dwujęzycznego przedszkolaków. Wśród pomysłów z tego zakresu jest również aplikacja mobilna, która w przestrzeni online mogłaby połączyć mieszkańców Mazowsza. Wciąż trwająca epidemia może być przyczyną dużej liczby zgłoszonych projektów prozdrowotnych. Te pomysły są i w tym roku w pierwszej trójce najczęściej wybieranych przez Mazowszan obszarów wsparcia. W sumie zgłoszono aż 44 inicjatywy związane z promocją i ochroną zdrowia. Zgłaszający pomysły do tej kategorii również zwracali uwagę na stan epidemiczny, proponując inicjatywy związane ze wsparciem młodych ludzi w radzeniu sobie z problemami wieku dojrzewania w czasach epidemii.

 

Cieszy nas fakt, że mieszkańcy na bieżąco reagują na trudne sytuacje w swoim otoczeniu i właśnie w BOM dostrzegają sposób na ich poprawę. Przykładami mogą tu być projekty, których celem jest swego rodzaju rehabilitacja po okresie przymusowej izolacji spowodowanej pandemią. W tej edycji zachęcaliśmy także do składania projektów adresowanych do osób z niepełnosprawnościami i nasza prośba spotkała się z odzewem. Wspomnę tu choćby o ciekawym projekcie tyflografik obrazów w jednym z muzeów, tworzonych z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku

– zaznacza zastępca dyrektora departamentu organizacji w urzędzie marszałkowskim Sara Michalska.

Ponadto w tym roku mieszkańcy regionu będą walczyć o środki z BOM-u na przedsięwzięcia związane z m.in. kulturą i ochroną zabytków (29), bezpieczeństwem publicznym (27), a także kulturą fizyczną i turystyką (22).

Co dalej? Ważne daty

    do 18 czerwca 2021 r.  – ocena projektów

    30 czerwca 2021 r. – informacja o wynikach oceny projektów

    14 dni od dnia opublikowania informacji o wynikach oceny projektów –  odwołania od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania

    do 4 sierpnia 2021 r. – ogłoszenie listy projektów poddawanych pod głosowanie

    od 23 sierpnia do 19 września 2021 r. – głosowanie

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×