eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Były kandydat na prezydenta o elektrowni w Ostrołęce: Może przenieść na wózek i przewieźć do Łomży?

REKLAMA
zdjecie 4520
zdjecie 4520
REKLAMA

Jeden z byłych kandydatów na prezydenta RP w ostrych słowach wyraził się na temat elektrowni Ostrołęka C. - Tak to rząd PiS robi, że niby buduje, pocieszą się ludzie w Ostrołęce i teraz przestaną się cieszyć - stwierdził w rozmowie z Telewizją Niezależny Lublin.

Mirosław Piotrowski przed rokiem startował w wyborach na prezydenta RP. Zajął ostatnie miejsce z dorobkiem ok. 21 tys. głosów (0,11 proc.). Mimo niepowodzenia w wyborach, wciąż aktywnie ocenia poczyniania obecnie rządzących. Tym razem mówił o elektrowni w Ostrołęce.

- Jak znamy cyfry defraudacji w elektrowni w Ostrołęce, jak dobrze pamiętam jest to 1,3 mln zł. Nagle socjalistyczny rząd PiS zapragnął wybyudować taką elektrownię, wydał na to 1,3 mln, a w tej chwili ją sobie po prostu burzy - stwierdził Piotrowski w rozmowie z Telewizją Niezależny Lublin.

Burzą się też inni posłowie PiS, bo wyrzucić sobie ot tak 1,3 mln... Gdyby ktoś podżyrował własnym majątkiem i miał w tej chwili stracić, to by się głęboko zastanowił. A tak naprawdę, to wydaje się rządzącym, że nikt nie traci. Dla rządzących to jest jedynie "10 Sasinów"

- Tak to rząd PiS robi, że niby buduje, pocieszą się ludzie w Ostrołęce i teraz przestaną się cieszyć. Może byśmy zaproponowali, żeby to co zostało, przenieść na wózek i przewieźć 35 km do Łomży, niech się w Łomży pocieszą? - pytał Piotrowski.


Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w ubiegłym roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz. Wpływ na taką decyzję miało wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu, czyli bardziej restrykcyjna polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Obecnie rozbierane są niepotrzebne elementy budowy elektrowni węglowej. Dotychczasowa budowa kosztowała ponad miliard złotych.

Podpisany w czerwcu 2021 r. przez CCGT Ostrołęka aneks do kontraktu z GE Power zmienia przede wszystkim technologię, w której zostanie zrealizowana inwestycja. Nowa elektrownia w technologii gazowo-parowej (CCGT - Combined Cycle Gas Turbine) o mocy 745 MWe netto, planowana na terenie pierwotnie wykorzystanym w projekcie budowy bloku węglowego, będzie jednostką jednowałową: z jedną turbiną gazową, kotłem odzyskowym, turbozespołem parowym kondensacyjnym i chłodnią wentylatorową mokrą. Początek prac budowlanych bloku gazowo-parowego w Ostrołęce zaplanowany jest na przełom 2021 i 2022 roku.
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×