Ostrołęccy radni uchylili uchwałę z ubiegłego roku, w której sprzeciwiali się powstaniu w mieście Centrum Integracji Cudzoziemców. Jak się okazało, CIC w Ostrołęce nie powstanie i sprawa jest już definitywnie zamknięta. Ale dyskusja i tak była burzliwa.
W marcu 2025 roku rada miasta Ostrołęki przyjęła stanowisko dotyczące utworzenia w mieście Centrum Integracji Cudzoziemców. Była to uchwała o charakterze intencyjnym - wyrażająca sprzeciw samorządu dla planowanego przedsięwzięcia. Niewiele ponad rok później sprawa wróciła pod obrady - ale w zupełnie innym kontekście. Projekt uchwały przewidywał uchylenie wcześniejszej uchwały intencyjnej. Jednym z elementów uzasadnienia, oprócz argumentu, że zostało potwierdzone, iż Centrum Integracji Cudzoziemców w Ostrołęce nie powstanie, jest fakt, że pozostawienie obowiązującej uchwały mogłoby utrudnić Ostrołęce ubieganie się o inne fundusze unijne z uwagi na "wątpliwości interpretacyjne", jakie mogłyby się pojawić przy ubieganiu się o środki.
Sprawa wzbudziła ożywioną dyskusję na sesji.
Centrum Integracji Cudzoziemców w Ostrołęce nie będzie
- Fakt pierwszy jest taki, Centrum Integracji Cudzoziemców w Ostrołęce nie powstało i nie powstanie. Powstało w Warszawie - powiedział prezydent Paweł Niewiadomski. "Zaspokajając ciekawość jednego pana posła: tak, będziemy budować bloki w mieście. Powiem państwu dla kogo. Dla młodych małżeństw i rodzin w Ostrołęce, którzy borykają się z problemem znalezienia mieszkania!" - dodał włodarz Ostrołęki.
Prezydent dodał, że jeżeli ten poseł ma pytania, to może dzwonić bezpośrednio do niego. "Ma telefon" - stwierdził Niewiadomski.
Przewodniczący Wojciech Zarzycki zaznaczył, że nigdy nie było intencją rady miasta i prezydenta tworzenia takiego miejsca jak ośrodek dla migrantów. "Ktoś próbuje zbić na tym kapitał polityczny" - zaznaczył. - Pilotażowy program tworzenia Centrum Integracji Cudzoziemców zainicjował rząd PiS w 2021, kiedy premierem był pan Mateusz Morawiecki - dodał Zarzycki.
"Nasze miasto się rozwija i mam wrażenie, że pewne środowiska próbują włożyć kij w szprychy, żeby pewne rzeczy w naszym mieście zatrzymać. Cieszę się, że rada miasta wspiera działania obecnego prezydenta. To jest z korzyścią dla naszych mieszkańców" - kontynuował przewodniczący.
"Nie dezinformujmy mieszkańców"
Radna Anna Gocłowska wyraziła radość z tego, że rada przystępuje do głosowania uchwały, która będzie wycofywała stanowisko w sprawie CIC. Przypomniała, że w głosowaniu nad uchwałą w ubiegłym roku nie wzięła udziału, choć była na sali. Powód - "nie powinno się głosować wartości". Powoływała się na wartości chrześcijańskie.
"Sytuacja się zmieniła wobec momentu, kiedy podejmowaliśmy uchwałę wtedy. Po tej uchwale było spotkanie prezydentów w urzędzie marszałkowskim i podjęto decyzję, że Centrum powstanie w Warszawie" - mówił radny Henryk Gut (PiS). "Ta uchwała miała znaczenie" - dodał.
Najpierw Polska, najpierw ojczyzna, dopiero świat na drugim miejscu - twierdził radny Gut, wskazując, że należy dbać o ochronę naszej cywilizacji. "Byłoby bezsensowne jakbyśmy jako chrześcijanie udostępnili islamistom rozpanoszenie się" - mówi radny PiS. "Możemy pomagać, ale zawsze musi być to roztropne" - dodał.
Na te słowa zareagowała radna Anna Gocłowska: "Nie było zamiaru niczyim zbudowania tu jakiegokolwiek centrum i ściągania jakiejkolwiek liczby uchodźców do Ostrołęki" - powiedziała. "W mojej ocenie chodzi o kapitał polityczny, a nie troskę o bezpieczeństwo mieszkańców. Nie było żadnego zagrożenia" - mówiła radna, zaznaczając:
Nie dezinformujmy mieszkańców
Prezydent o niektórych politykach. "Hipokryzja i koniunkturalizm"
Głos zabrał ponownie prezydent Paweł Niewiadomski. Podkreślił, że obecnie z pomocy społecznej korzysta trzech cudzoziemców, a na pobyt stały jest zameldowanych 240 obywateli innych państw.
"Ostrołęka była, jest i będzie otwarta na każdego cudzoziemca, który przyjedzie, będzie pracował i będzie budował ten kapitał" - mówił prezydent. "Jeżeli ja widzę u niektórych polityków prawicowych, że epatują swoją religijnością, siedzą w pierwszych rzędach, a później epatują tym katolicyzmem, to zakładam, że w pełni akceptują drogę Kościoła" - podkreślił.
Prezydent zaproponował co niektórym politykom przeczytanie encykliki papieża Franciszka lub przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. "W Piśmie Świętym tacy ludzie byli nazywani faryzeuszami. Dla mnie, to co widzę w mediach społecznościowych, to hipokryzja i tylko i wyłącznie polityczny koniunkturalizm" - prezydent Niewiadomski mocno zakończył swój wywód o co niektórych politykach i ich postawie.
Głos zabrał też radny Ryszard Żukowski (PiS), który powoływał się na papieża... Innocentego XI. Później stwierdził: "To, co się będzie działo, to patrzmy na wszystkie strony, jakie będą płynęły polecenia z Unii Europejskiej. Dziś trzeba dmuchać na zimne". Wystąpienie radnego PiS spowodowało nawet spięcie z przewodniczącym rady miasta. "Uważam, że nie jest pan przewodniczącym wszystkich radnych" - stwierdził radny PiS.
Emocje uspokoiła wiceprezydent miasta. - Ostrołęka jest miastem tolerancyjnym, przyjaznym dla wszystkich mieszkańców. Nie rozumiem wzbudzania fobii społecznych przez niektóre środowiska - stwierdziła Elżbieta Mierzejewska-Nicewicz.
Ostatecznie radni przeszli do głosowania. 12 za, 5 przeciw, 2 wstrzymujące się - tak rozłożyły się głosy. Uchwała intencyjna sprzeciwiająca się Centrum Integracji Cudzoziemców w Ostrołęce została więc uchylona.








![Trwa XL sesja Rady Miasta. Na stole przyszłość przedszkola i starcie o Centrum Integracji Cudzoziemców [TRANSMISJA NA ŻYWO]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2025/m/1000016366.jpg)
![Emocje przed sesją rady miasta. Konfederacja nie kryje obaw [WIDEO]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2026/m/collage_13-0.jpg)


![Piknik Rodzinny w Dylewie. Mieszkańcy bawili się doskonale! [ZDJĘCIA]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2026/m/703479603_1617076443758337_7306747483244008390_n.jpg)

1
4
18