2021-11-30T11:45:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

Certyfikat COVID za 350 złotych. Handel kwitnie już nie tylko w darknecie

REKLAMA
REKLAMA
2
5
25

W internecie kwitnie handel "paszportami covidowymi". Zaświadczenie o szczepieniu - i to aż trzema dawkami - można zdobyć za 350 złotych. Sprawdziliśmy, jak wygląda tego typu zakup. Proces przeprowadzony może być błyskawicznie.

Paszport covidowy to elektroniczny (lub papierowy) certyfikat, będący cyfrowym świadectwem szczepień przeciw COVID-19. Jednym z jego celów jest umożliwienie swobodnego bezpiecznego i wolnego od restrykcji podróżowania w ramach Unii Europejskiej w czasie pandemii koronawirusa. Certyfikat poświadczający szczepienie sprawia też, że jego właściciel nie jest wliczany do limitów dotyczących spotkań, imprez oraz ilości osób mogących przebywać w obiektach hotelowych.

Nic dziwnego, że to pożądany dokument. Ale co z tymi, którzy nie zamierzają się szczepić, a chcą uzyskać "paszport covidowy"? W sieci pojawiły się już ogłoszenia dotyczące... sprzedaży dokumentu. Sprawdziliśmy jedno z nich.

Certyfikat COVID za 350 zł

W lokalnych serwisach ogłoszeniowych, także w Ostrołęce, pojawiły się ogłoszenia dotyczące sprzedaży certyfikatu. "Unijny Certyfikat Covid w 24h bez wychodzenia z domu" - napisano w ogłoszeniu. Sprzedawcy certyfikatu zachęcają:

Wyjeżdżasz za granicę do pracy lub na wycieczkę? Mamy dla ciebie rozwiązanie. Napisz do nas, a swój paszport UCC otrzymasz w ciągu 24h od zamówienia

Piszemy więc na podany adres. Otrzymujemy szybką odpowiedź, że koszt Unijnego Certyfikatu Covid z wpisem do Internetowego Konta Pacjenta wynosi 350 zł za osobę. Sprzedający proszą o nadesłanie danych: imienia i nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL oraz daty, z jaką ma być wystawiony certyfikat. Możliwa jest data nawet do dwóch tygodni wstecz.

- Dowolny wybór nazwy producenta szczepionki nie jest możliwy, ponieważ mamy możliwość współpracy z punktem szczepień oferującym trzydawkową szczepionkę Pfizer BioNTech. Paszport posiada wszystkie trzy dawki - czytamy w odpowiedzi.

Kiedy nadeślemy dane, w ciągu 24 godzin mamy dostać gotowy dokument z zakrytymi niektórymi danymi. Chodzi o sprawdzenie, czy wszystkie informacje się zgadzają. Później czas na zapłatę i oczekiwanie na oryginalną wersję dokumentu. W jaki sposób może być wysłany? Oto, jaką odpowiedź otrzymaliśmy:

Gdy płatność zostanie przez nas zaksięgowana, niezwłocznie przesyłamy Państwu oryginalną wersję dokumentu na e-mail i dokonujemy rejestru szczepionki w bazie danych, a także jeśli mają Państwo takie życzenie, możemy wysłać fizyczny dokument pod wskazany adres lub paczkomat.

Handel certyfikatami covidowymi dotarł do lokalnych serwisów ogłoszeniowych - choć początkowo mówiło się tylko o darknecie, to jednak na niemal każdej lokalnej stronie w dziale "ogłoszenia" można znaleźć propozycję kupienia certyfikatu. Taki proceder zaobserwować można na całym świecie: tylko w Niemczech prowadzonych jest obecnie ponad 3 tys. śledztw w sprawie sfałszowanych certyfikatów. Pojawili się także oszuści, którzy zachęcają do wpłacania pieniędzy, a później znikają - "klient" nie otrzymuje żadnego certyfikatu. Chyba, że sam wystawi sobie certyfikat głupoty.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×