2010-10-08T08:42:51+02:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Chrześcijanie są dyskryminowani. Powstała instytucja, która będzie monitorowała sytuację wyznawców Chrystusa

REKLAMA
REKLAMA

fot. sxc.hu
Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie to nowa instytucja, która powstała podczas obrad zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy, które odbyło się niedawno w Zagrzebiu - pisze Nasz Dziennik.

Przewodniczący poszczególnych Episkopatów naszego kontynentu zgłaszać będą przypadki nietolerancji i dyskryminacji, do jakich doszło wobec wyznawców Chrystusa w ich krajach. Działa już strona internetowa obserwatorium: www.intoleranceagainstchristians.eu.

Zadaniem obserwatorium, którego prowadzenie powierzone zostało agencji Kairós Consulting, jest monitorowanie sytuacji chrześcijan na naszym kontynencie oraz budzenie świadomości, że w Europie wyznawców Chrystusa dosięga dyskryminacja.

Informacje o konkretnych przypadkach przekazywane będą określonym instytucjom, organizacjom pozarządowym i mediom.

Jak powiedział Naszemu Dziennikowi ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski: „Fakty, zebrane dane, powiedzą same za siebie. Będą obiektywnie ukazywać rzeczywistość, w jakiej żyjemy. Skoro statystyka jest dziś tak bardzo modna i tak często korzysta z niej świat, by poprzeć pewne tezy, także Kościół powinien z niej korzystać. Warto wskazywać liczby i sytuacje, a ludzie myślący sami wyciągną z tego wnioski.”

Obserwatorium ma na celu tworzenie pozytywnego środowiska dla chrześcijańskiej misji i ewangelizacji w Europie.

Jego rolą będzie przezwyciężanie społecznych uprzedzeń wobec chrześcijan, głównie katolików, walka o równe prawa dla wszystkich, a także obrona sprawiedliwie nabytych przez nich praw. Obserwatorium ma służyć pomocą ofiarom dyskryminacji w występowaniu ze skargami, w odnajdywaniu instytucji, które mogą im pomóc.

”Na całym świecie na różne sposoby prześladowani są chrześcijanie. Nie możemy stać obojętnie, powinniśmy reagować na zło, na krzywdę i zadawane cierpienie.” - mówi na łamach „ND” abp Michalik.

Do obserwatorium zgłaszane będą przypadki dyskryminacji, pozbawiania prawa do wolności sumienia i wyznania oraz do wolności religijnej.

Chodzi też o oznaki nietolerancji, jak: działania mające na celu marginalizację chrześcijan, wykluczanie symboli chrześcijańskich z przestrzeni publicznej, ośmieszanie lub obrażanie wyznawców Chrystusa oraz dyskryminowanie przedstawicieli chrześcijaństwa w mediach.

[źródło: Nasz Dziennik]
REKLAMA
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×