2010-10-08T08:42:51+02:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Chrześcijanie są dyskryminowani. Powstała instytucja, która będzie monitorowała sytuację wyznawców Chrystusa

REKLAMA

fot. sxc.hu
Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie to nowa instytucja, która powstała podczas obrad zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy, które odbyło się niedawno w Zagrzebiu - pisze Nasz Dziennik.

Przewodniczący poszczególnych Episkopatów naszego kontynentu zgłaszać będą przypadki nietolerancji i dyskryminacji, do jakich doszło wobec wyznawców Chrystusa w ich krajach. Działa już strona internetowa obserwatorium: www.intoleranceagainstchristians.eu.

Zadaniem obserwatorium, którego prowadzenie powierzone zostało agencji Kairós Consulting, jest monitorowanie sytuacji chrześcijan na naszym kontynencie oraz budzenie świadomości, że w Europie wyznawców Chrystusa dosięga dyskryminacja.

Informacje o konkretnych przypadkach przekazywane będą określonym instytucjom, organizacjom pozarządowym i mediom.

Jak powiedział Naszemu Dziennikowi ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski: „Fakty, zebrane dane, powiedzą same za siebie. Będą obiektywnie ukazywać rzeczywistość, w jakiej żyjemy. Skoro statystyka jest dziś tak bardzo modna i tak często korzysta z niej świat, by poprzeć pewne tezy, także Kościół powinien z niej korzystać. Warto wskazywać liczby i sytuacje, a ludzie myślący sami wyciągną z tego wnioski.”

Obserwatorium ma na celu tworzenie pozytywnego środowiska dla chrześcijańskiej misji i ewangelizacji w Europie.

Jego rolą będzie przezwyciężanie społecznych uprzedzeń wobec chrześcijan, głównie katolików, walka o równe prawa dla wszystkich, a także obrona sprawiedliwie nabytych przez nich praw. Obserwatorium ma służyć pomocą ofiarom dyskryminacji w występowaniu ze skargami, w odnajdywaniu instytucji, które mogą im pomóc.

”Na całym świecie na różne sposoby prześladowani są chrześcijanie. Nie możemy stać obojętnie, powinniśmy reagować na zło, na krzywdę i zadawane cierpienie.” - mówi na łamach „ND” abp Michalik.

Do obserwatorium zgłaszane będą przypadki dyskryminacji, pozbawiania prawa do wolności sumienia i wyznania oraz do wolności religijnej.

Chodzi też o oznaki nietolerancji, jak: działania mające na celu marginalizację chrześcijan, wykluczanie symboli chrześcijańskich z przestrzeni publicznej, ośmieszanie lub obrażanie wyznawców Chrystusa oraz dyskryminowanie przedstawicieli chrześcijaństwa w mediach.

[źródło: Nasz Dziennik]
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2  3  4 5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16 17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń