eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Co czyta się w więzieniu? Tak działa biblioteka w Zakładzie Karnym

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
REKLAMA

Osoby pozbawione wolności w aresztach śledczych i zakładach karnych mają dostęp do więziennej biblioteki. - W naszej jednostce jest także wiele punktów bibliotecznych, wokół których skupia się edukacja kulturalna oraz profilaktyka i oddziaływania resocjalizacyjne - informuje Zakład Karny w Przytułach Starych. Co czyta się w więzieniu?

Książki w pudle

Osadzeni chętnie korzystają z zasobów punktów bibliotecznych znajdujących się w jednostce penitencjarnej. Kadra więzienna doskonale wie, jak ważnym elementem resocjalizacyjnym jest zachęcanie więźniów do czytania. Na półkach znajdziemy bogatą kolekcję powieści i książek historycznych oraz takich, które można zaliczyć do klasyki literatury polskiej i światowej. Osadzeni do wyboru mają także pozycje o tematyce science-fiction, sensację czy książki z kręgu motoryzacji lub sportu oraz popularnonaukowe.

Introligatornia, radiowęzeł

W Zakładzie Karnym w Przytułach Starych zanim nowe książki trafią na półki więziennej biblioteki, osadzeni pracujący w introligatorni przygotują wolumeny lub odnowią już zniszczone zbiory. Praca w introligatorni wymaga skupienia, dokładności oraz cierpliwości. Skazani opisują, nadają odpowiednie numery, stemplują i restaurują książki. Wszystko w ramach oddziaływań penitencjarnych, za które odpowiada wychowawca ds. kulturalno-oświatowych.

Biblioteka - resocjalizacja i zatrudnienie

Biblioteka więzienna funkcjonuje podobnie jak biblioteki publiczne. Praca skazanych więziennej biblioteki jest bardzo ważnym aspektem wychowawczym, odradzającym zdolności asymilacyjne w powrocie do społeczeństwa. Osoby pozbawione wolności dzięki wychowawcy, który nadzoruje ich obowiązki, dbają o kartotekę i stan wolumenów biblioteki, redagują audycję radiowęzła, angażują się w różne programy resocjalizacyjne prowadzone przy więziennej bibliotece, np. konkursy recytatorskie lub pisanie wierszy.

Oprócz wartości readaptacyjnych skazanych, działalność więziennych bibliotek ma znaczący czynnik popularyzacyjny czytelnictwo. Większość skazanych dopiero za więziennym murem pierwszy raz skorzystało z dobrodziejstwa biblioteki, a niejednokrotnie był to w ogóle pierwszy kontakt z jakąkolwiek książką od czasów zakończenia edukacji. W więzieniu jest dużo czasu. Dla osadzonych jest to sposób na nudę, ale również edukację. Dzięki bogatemu ksiegozbiorowi skazani mogą zarówno poczytać wciągające pozycje obyczajowe, kryminalne ale także książki naukowe, pomocne w zdobyciu zawodu w trakcie odbywania wyroku.

Właściwy dobór książek to także środek terapeutyczny. Pozwala zniwelować napięcie emocjonalne, zminimalizować niepożądane postawy. Czytanie zaspokaja zainteresowania intelektualne, rozszerza wiedzę, stymuluje umysł, wzbogaca słownictwo, rozwija pozytywne cechy osobowości. Ułatwia wyrażanie myśli i uczuć, kształtuje estetykę, uwrażliwia na piękno, sztukę, rozwija zainteresowania, a przez to przygotowuje osadzonych do życia po opuszczeniu zakładu karnego.

Nowy księgozbiór

- W ostatnim czasie księgozbiór Zakładu Karnego w Przytułach Starych wzbogacił się o 4 tys. nowych pozycji. Są to bardzo ciekawe książki, wśród nich wiele nowości. Znakomita większość pozyskanych ksiązek dotarła do jednostki dzięki uprzejmości biblioteki warszawskiej, za co serdecznie dziękujemy - informuje Zakład Karny w Przytułach Starych. 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×