eOstroleka.pl
Region,

Co władze województwa i stolicy wynegocjowały dla subregionu ostrołęckiego?

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podpisali w obecności premier Ewy Kopacz kontrakt terytorialny. W kontrakcie terytorialnym znalazły się inwestycje ważne dla subregionu ostrołęckiego.

W umowie wskazano inwestycje, których realizacja w najbliższych latach będzie priorytetem i dla rządu, i dla samorządów z całego regionu. Będą one realizowane głównie przy udziale środków unijnych w kolejnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020.

Prace dotyczące negocjacji krajowych i regionalnych programów operacyjnych z UE są już na finiszu. Po wielu miesiącach prac i niełatwych negocjacji, strona rządowa i władze województwa podpisały kontrakt terytorialny dla Mazowsza. To strategiczny dokument, bo zawiera najważniejsze inwestycje, które mają być realizowane głównie przy udziale środków unijnych w kolejnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Kontrakt jest umową ramową pomiędzy rządem i samorządem województwa. Przedstawione są w nim konkretne działania i możliwe źródła finansowania – środki unijne z programu krajowego czy regionalnego lub te pochodzące z budżetu państwa.

Co władze województwa i stolicy wynegocjowały dla subregionu ostrołęckiego?

Na liście inwestycji znalazły się ważne inwestycje kolejowe: modernizacja linii kolejowej Nr 35 na odcinku Ostrołęka – Chorzele oraz budowa linii kolejowej łączącej linię Nr 35 z linią nr 9 na odcinku Ciechanów – Przasnysz – Chorzele, a także prace na linii kolejowej Nr 29 (odcinek Mostówka – Ostrołęka) i na linii kolejowej Nr 36 (odcinek Ostrołęka – Śniadowo). Ponadto kontrakt terytorialny przewiduje dla całego Mazowsza m.in. modernizację i zakup nowego taboru – 55 elektrycznych zespołów trakcyjnych (pięcioczłonowych) i 10 zespołów dwuczłonowych oraz 26 nowych wagonów środkowych.

Wśród inwestycji drogowych znalazły się budowa odcinków trasy S8: Radziejowice – Paszków, Wyszków – Zambrów, Wiśniewo – Jeżewo (przedsięwzięcie zostało wpisane do Strategii Rozwoju Transportu) oraz przebudowa drogi krajowej Nr 61 (obejście Ostrołęki).

Ponadto na liście przedsięwzięć znajduje się również budowa terenowego poligonu doświadczalno-wdrożeniowego w powiecie przasnyskim. Uzyskanie rekomendacji do realizacji projektów z zakresu infrastruktury badawczej w tym m.in. budowy terenowego poligonu doświadczalno-wdrożeniowego w powiecie przasnyskim, jest uzależnione od pozytywnej oceny Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ich realizacja będzie również zależała od zgodności tych projektów z regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami.

Obok kontraktu terytorialnego niezwykle ważnym dokumentem będzie nowy Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego. Od jego ostatecznego kształtu – a jest w fazie końcowych negocjacji – uzależniona jest realizacji wielu inwestycji, w tym kolejowych, ujętych w kontrakcie.

Należy podkreślić, że lista projektów ujętych w kontrakcie terytorialnym nie jest listą zamkniętą, jej zmiany będą możliwe przy kolejnych aktualizacjach dokumentu. Wszystkie zapisane w kontrakcie projekty po przyjęciu RPO WM oraz krajowych programów unijnych w nowej perspektywie będą ponownie oceniane i wówczas określone zostaną zasady ich realizacji i finansowania.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×