zdjecie 7844
zdjecie 7844
2021-06-10T10:10:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Co z turystyką na Mazowszu po podziale regionu?

REKLAMA
Zdjęcie główneMazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna (MROT) zorganizowała debatę online „Turystyka a podział Mazowsza
REKLAMA
0
0
3

O tym, jaki wpływ na rozwój turystyki w regionie będzie miał ewentualny podział województwa rozmawiali podczas debaty on-line samorządowcy, naukowcy i przedstawiciele branży turystycznej.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor biura MROT Dorota Zbińkowska. Podstawą do dyskusji była ekspertyza „Skutki planowanego podziału województwa mazowieckiego dla turystyki w regionie”. Szczegółowo raport omówili jego autorzy: prof. Teresa Skalska, prof. Ewa Dziedzic, prof. Hanna Zawistowska oraz dr Piotr Kociszewski.

Spójność wizerunkowa

Eksperci przedstawili m.in. zalety spójności turystycznej regionu, przede wszystkim pod względem skuteczności działań promocyjnych, oraz organizacyjnych. Chodzi tu np. o rozdrobnienie organizacji turystycznych oraz problem, jaki powstanie choćby przy promowaniu wspólnych dla Mazowsza regionalnego i województwa warszawskiego stołecznego projektów, jak szlaki turystyczne, (Bitwy Warszawskiej 1920 czy chopinowski). Specjaliści przedstawili również wpływ, jaki planowany podział miałby na odbudowywanie branży turystycznej po ograniczeniach związanych z pandemią COVID-19. Z raportu wynika, że podział administracyjny w znacznym stopniu utrudni poprawę sytuacji tej dziedziny gospodarki. Zwrócono także uwagę na dominacje Warszawy, jeśli chodzi o atrakcyjność turystyczną, która dzięki dotychczasowej spójności wizerunkowej przekłada się na promocję całego regionu.

Co z urzędami

Jednym z ważniejszych poruszanych tematów był chaos instytucjonalny, wywołany koniecznością stworzenia nowych struktur regulujących przepisy dotyczące branży turystycznej. Chodzi tu m.in. o kompetencje urzędów marszałkowskich, czyli prowadzenie rejestru biur podróży czy klasyfikacje obiektów turystycznych. Istotną kwestią są także komptencje i obowiązki urzędów marszałkowskich w przypadku niewypłacalności biur podróży.

Współpraca a rywalizacja

Jedną z omawianych kwestii była także konkurencja, jaką oba regiony stanowiłyby dla siebie podczas aplikowania o środki unijne. Zamiast dotychczasowego współdziałania poszczególne jednostki samorządu terytorialnego zaczęłyby ze sobą rywalizować, co wpłynęłoby na zmniejszenie szans na dofinansowanie ich projektów i inwestycji. Podobna sytuacja dotyczy instytucji i organizacji turystycznych.

Aspekt finansowy

Wicemarszałek Wiesław Raboszuk, który w zarządzie województwa odpowiedzialny jest za turystykę, odniósł się z kolei do finansowych skutków podziału. Zwrócił uwagę na fakt, że Mazowsze regionalne miałoby znacznie mniejsze niż dotychczas środki na utrzymanie dróg i transportu kolejowego, co bezpośrednio przełożyłoby się na jakość podróżowania, a co za tym idzie – wpłynęło na obniżenie ruchu turystycznego. Wicemarszałek przypomniał także, że Samorząd Województwa Mazowieckiego od lat wspiera finansowo utrzymanie bazy zabytkowej i instytucje kultury w całym regionie. Znacznie biedniejszego po podziale regionu pozastołecznego nie będzie na to stać.

Warszawa też będzie na minusie

O tym, że na podziale straci nie tylko Mazowsze regionalne, ale również sama stolica, przekonywał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Zwrócił uwagę na konieczność podwojenia instytucji samorządowych. Zauważył także, że stolica jest znacznie atrakcyjniejsza turystycznie jako część silnego, skonsolidowanego regionu, którego markę i potencjał budowano konsekwentnie od ponad 30 lat.

Dyskusję zakończyły pytania przedsiębiorców i przedstawicieli organizacji turystycznych. Dotyczyły one rozwiązań prawnych, potencjału poszczególnych subregionów czy tego, jaki wpływ na ich rozwój miałby wybór stolicy planowanego województwa mazowieckiego regionalnego. Wielu z nich obawia się o przyszłość ich biznesów.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Aleks, 13:59 10-06-2021,   15%
Niestety dla polityków PiS żadne racjonalne argumenty nie dotrą. Nie chodzi o dobro mieszkańców Mazowsza, a stołki i wpływy polityczne  
odpowiedz   •   oceń :  
~REM, 11:25 11-06-2021,   0%
Jaka turystyka na Mazowszu? Liczy się Warszawa i nic poza tym.
odpowiedz   •   oceń :  
~M-W, 14:35 11-06-2021,   -
Dla MROT nie liczy się turystyka w regionie, tylko turystyka w Warszawie. Warszawa dominuje, region przy niej nie istnieje, szczególnie pod względem turystycznym. Państwo prof. Teresa Skalska, prof. Ewa Dziedzic, prof. Hanna Zawistowska oraz dr Piotr Kociszewski stanowczo się w swoich niemerytorycznych ocenach zapędzają, ale czego się spodziewać. W końcu reprezentują Warszawę, a nie region...
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
Dzisiaj:
Koncerty
Galeria
Kino JANTAR
×