eOstroleka.pl
Region,

Ćwiczenia sił zbrojnych – syreny alarmowe na Mazowszu

REKLAMA
zdjecie 8467
Syrena alarmowa (GNU FDL 1.2, autor: Thomas SchulzSyrena alarmowa (GNU FDL 1.2, autor: Thomas Schulz
REKLAMA
zdjecie 8467
W dniach 13–15 października między godziną 6.00 a 19.00 w 44 mazowieckich miastach uruchomione zostaną syreny alarmowe. Będzie to test systemu ostrzegania towarzyszący ćwiczeniom RENEGADE – SAREX 15/II, organizowanym przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

W ramach ćwiczeń uruchomiony zostanie trzyminutowy modulowany dźwięk syreny. Odwołanie alarmu nastąpi poprzez dźwięk ciągły – również trzyminutowy. Włączenie syren alarmowych jest jednym z elementów ćwiczenia związanym z epizodem zakładającym naruszenie przestrzeni powietrznej kraju.

Komunikat o głośnych próbach syren alarmowych przekazuje się do regionalnych i lokalnych środków masowego przekazu oraz Regionalnego Systemu Ostrzegania z 24-godzinnym wyprzedzeniem.

Zadanie ostrzegania i alarmowania ludności jest wykonywane przez szefa obrony cywilnej na danym terenie. W województwie jest nim wojewoda, w mieście prezydent lub burmistrz. Syreny są elementem technicznym systemu ostrzegania i alarmowania ludności. Włącza się je w sytuacjach wyjątkowego zagrożenia. Minimum raz w roku powinno sprawdzać się działanie systemu. W województwie mazowieckim test tradycyjnie przeprowadzany jest 1 sierpnia, aby równocześnie symbolicznie uczcić pamięć powstańców warszawskich.
Kalendarz imprez
kwiecień 2026
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×