zdjecie 3009
2018-12-04T10:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Czas usprawnić głosowania. Czy na sesje rady miasta wkroczy elektronika?

REKLAMA
REKLAMA
7
2
10

Nowością na sesjach rady miasta jest nie tylko obecność wielu nowych radnych, ale też system głosowania - w tej kadencji trzeba głosować imiennie każdy punkt obrad, co zdecydowanie je przedłuża. Pojawiają się więc głosy, by miasto zakupiło elektroniczny system głosowania.

W poprzedniej kadencji uchwały rady zapadały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowiła inaczej. Głosowanie imienne przewidziano w art. 28a ust. 5 oraz w art. 28b ust. 4 u.s.g., które dotyczyły podejmowania uchwał o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta.

Obecnie przepisy stanowią, że głosowania powinny odbywać się za pomocą urządzeń mobilnych, które umożliwiają sporządzenie imiennego wykazu głosowań. Niestety, w Ostrołęce takich urządzeń nie ma, więc radni muszą radzić sobie inaczej. Za każdym razem musi zostać przeprowadzone głosowanie imienne, a więc przewodniczący lub wiceprzewodniczący rady miasta wyczytuje nazwisko radnego, a ten mówi czy jest za, przeciw czy wstrzymuje się od głosu. Jak nietrudno się domyślić, zajmuje to bardzo dużo czasu.

Poszczególne punkty artykułu 14. ustawy o samorządzie gminnym brzmią następująco:

1.  Uchwały rady gminy zapadają zwykłą  większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej.
2. Głosowania  jawne na sesjach rady odbywają się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i
utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych.
3. W przypadku  gdy  przeprowadzenie  głosowania w sposób określony w ust. 2 nie  jest możliwe  z przyczyn  technicznych  przeprowadza  się  głosowanie  imienne.
4. Imienne wykazy głosowań radnych podaje się niezwłocznie do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy oraz  w inny sposób zwyczajowo przyjęty na obszarze gminy.


Głosowanie zajmuje sporo czasu, o czym przekonaliśmy się wczoraj, gdy punktów obrad było dość dużo. Radny Mariusz Popielarz zapytał, jak długo radni będą mieć do czynienia z taką sytuacją.

- Nam wszystkim powinno zależeć na tym, żeby w jakiś sposób usprawnić system głosowań, ponieważ trwa to dość długo. Czy jest jakaś perspektywa czasowa, w ramach której moglibyśmy spodziewać się, że pojawi się jakiś sprzęt elektroniczny, który pozwoli nam głosować? - pytał radny Platformy Obywatelskiej.

Odpowiedź prezydenta była jednoznaczna: należy usprawnić system głosowania, ale nie do końca wiadomo, kiedy to się stanie. Na pewno przez jakiś czas trzeba będzie przeprowadzać głosowania imienne, tak jak do tej pory.

- Z panem przewodniczącym rozmawiałem już na ten temat. Ta zmiana systemu głosowania było już dość dawno znana, wiedzieliśmy, że zmienia się ta ustawa i to będzie bardzo ważna kwestia. Za realizację tego przedsięwzięcia wydaje się, że powinien odpowiadać sekretarz rady miasta. Aktualnie sekretarza nie mamy, ale jeżeli chodzi o to jakby miał wyglądać ten system głosowania, to niestety nie mam dobrych wiadomości. Były typowane jakieś wstępne zapytania ogólne, ale nie zrealizowano żadnej procedury zapytania ofertowego i procedury wyboru wykonawcy. Musimy to zgodnie z przepisami to przeprowadzić i do tego czasu będziemy mieli co najmniej trzy sesje, mam nadzieję, że do końca roku się z tym wyrobimy, ale wiąże się to też z pewnymi kosztami i na dziś nie wiem czy będziemy w tegorocznym budżecie w stanie udźwignąć taką sumę, chociaż niektórzy mówią, że to suma 50 tysięcy złotych. Na komisjach będziemy rozmawiać, będę przedstawiał swoje propozycje - odpowiedział Łukasz Kulik.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21 dk22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×