zdjecie 65
2011-08-15T15:04:45+02:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Częstochowa: Sto tysięcy wiernych na Jasnej Górze (ZDJĘCIA)

REKLAMA
W uroczystościach na Jasnej Górze wzięli również udział pielgrzymi z Ostrołęki (fot. eOstroleka.pl)
REKLAMA

Na Jasnej Górze trwają obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uczestniczy w nich ponad 100 tys. osób.

Suma pontyfikalna - centralny punkt dzisiejszych uroczystości - rozpoczęła się o godz. 11 na jasnogórskim Szczycie. Mszy św. przewodniczy abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Homilię wygłosił abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt Maryjnych. Szczególnie uroczyście obchodzone jest na Jasnej Górze. Na 15 sierpnia na Jasną Górę przybywają z całej Polski największe pielgrzymki diecezjalne. W tym roku, w dniach od 1 do 15 sierpnia, do Częstochowy dotarły 54 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 84 tys. 582 pątników.

Słowa powitanie do pątników wypowiedział o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. Mówił: „Maryja, która przeszła przez życie w wielkim trudzie zmagań, jakim także my podlegamy w ziemskiej rzeczywistości, zna nasze troski i bóle, zna nasze niepokoje osobiste i narodowe oraz uczestniczy w naszych nadziejach. Ona szła z pielgrzymami przez polską ziemię. Z pewnością płakała nad zniszczonymi deszczem łanami zbóż oraz wieloma uprawami, patrzyła na polską biedę, załamywała ręce i współczuła bezradności wielu naszych Rodaków. Ale Maryja chciała także, i wciąż nam to powtarza, żebyśmy bezgranicznie zaufali Bogu, byśmy uwierzyli, że jedynie On może nam przyjść z pomocą. Ona, Wniebowzięta Matka, jest Królową Jasnogórską, z pociętym ranami obliczem, by się upodobnić do utrudzonych i płaczących swoich dzieci. Za to Jej z całego serca dziękujemy!”

Tutaj: Galeria zdjęć z jasnej Góry

Generał nie zapomniał również o Jubileuszu Warszawskiej Pielgrzymki: „Szczególnie jednak szła Maryja, Polska Gospodyni, z pielgrzymami Jubileuszowej Pielgrzymki Warszawskiej, która 300 lat temu wyruszyła po raz pierwszy ze Stolicy Rzeczypospolitej, z Warszawy, ku Jasnej Górze, Duchowej Stolicy Polski. Dziś z wielkim szacunkiem chylimy czoła przed wszystkimi pielgrzymami warszawskimi na przestrzeni trzech stuleci, oddając tym samym hołd wszystkim pielgrzymom jasnogórskim na przestrzeni wieków, zwłaszcza zaś w tym Roku Jubileuszowym polskiego pielgrzymowania.”

Abp Celestino Migliore witając wszystkich przypomniał swoją ostatnią wizytę na Jasnej Górze: „Gdy przybyłem na Jasną Górę w drugim dniu mojej posługi, modliłem się o błogosławieństwo dla każdej córki i syna tej ziemi, była to potrzeba mojego serca, bo wiedziałem, że Jasnogórska Pani nigdy nie opuszcza tych, którzy się do Niej zwracają, i umacnia ich także w chwilach trudnych. Dziś widzę jak bije tu serce pielgrzymów przybyłych do tronu Matki, która mówi im o Swoim Synu, Naszym Panie, Jezusie Chrystusie” - powiedział Nuncjusz Apostolski.

[źródło: jasnagora.com]

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27 dk28
dk29  30  31  1  2  3  4
×