eOstroleka.pl
Polska,

„Czwartacy” z Ostrołęki wezmą udział w rekonstrukcji bitwy pod Gołyminem z 1806 roku

REKLAMA
REKLAMA

W sobotę, 1 września odbędzie się rekonstrukcja bitwy pod Gołyminem z 1806 roku. W widowisku uczestniczyć także będą rekonstruktorzy z Ostrołęckiego Stowarzyszenia Historycznego „Czwartacy”.

 
W grudniu bieżącego roku przypada 212. rocznica bitwy, w której starło się ze sobą wojska francuskie i rosyjskie liczące łącznie około 60 żołnierzy. Przygotowana m.in. przez samorząd gminy Gołymin o OSH „Czwartacy” inscenizacja historyczna ,Rekonstrukcja bitwy pod Gołyminem 1806 r. - Droga do Niepodległości” realizowana jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
 
Widowisko rozpocznie się o godz. 13:30 uroczystą mszą św. w intencji ojczyzny i poległych żołnierzy w bitwie pod Gołyminem. Po zakończonej bitwie zostaną złożone kwiaty na grobowcu polskiego patrioty gen. Karola Zielińskiego - oficera epoki napoleońskiej i powstania listopadowego. Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerują pod pomnik upamiętniający bitwę, gdzie odbędzie się apel poległych. O godz. 15:00 na placu obok urzędu gminy nastąpi oficjalne powitanie gości, przemowy i rekonstrukcja bitwy pod Gołyminem 1806 r., w której weźmie udział ok. 100 rekonstruktorów z Polski i Białorusi w barwnych mundurach
napoleońskich.
 
Warto przyjechać w ten dzień do Gołymina i przenieść się choć na chwilę w tamten okres i na żywo poczuć zapach prochu, usłyszeć huk armat oraz komendy wydawane żołnierzom. Dla widzów, którzy przyjadą przygotowana jest pewna niespodzianka, ale o tym dowiedzą się dopiero w dniu widowiska na miejscu bitwy.
 
Sponsorem głównym „Rekonstrukcji bitwy pod Gołyminem 1806 r. - Droga do Niepodległości” jest PKN Orlen.
 
O bitwie
Dokładnie 26 grudnia 1806 r. w zimowy dzień Francuzi walczyli przeciwko rosyjskiemu zaborcy. O wielkim znaczeniu tej bitwy niech świadczy to, że w Gołyminie walczyło aż 4 marszałków francuskich (Augerau, Davout, Soult, Murat), Napoleon po bitwie w okolicy spędził 3 noce, na cześć tej bitwy nazwano jeden z okrętów francuskich ,,La Golymin’’ (obok okrętów: La Gdansk, La Pułtusk, La Varsovia). Do dzisiaj w jednym z moskiewskich muzeów znajduje się obraz przedstawiający tą bitwę. Ponadto w miejscu pochówku cesarza Napoleona w Paryżu w Tumie Inwalidów znajdują się wokół jego trumny na ścianach wyryte nazwy miejscowości związanych z epoką napoleońską. Można tam dostrzec nazwę wsi Garnowo (odległej od Gołymina 2 km), tam toczyły się m. in. zażarte walki z rosyjskim zaborcą. W jednej z francuskich gazet historycznych, bitwa pod Gołyminem obok bitew pod Pułtuskiem, Iławą pruską i Frydlandem wymieniana jest w gronie tych, które przyczyniły się do powstania w 1807 r. Księstwa Warszawskiego z polską szkołą, polskim wojskiem i polskimi sądami.
 
Księstwo Warszawskie (1807-1815) z pierwszym swoim żołnierzem niezłomnym - księciem Józefem Poniatowskim było pierwszym udanym niepodległościowym zrywem polaków po III rozbiorze polski (1795 r.) przy boku cesarza Napoleona i dawało nadzieję na odzyskanie w
przyszłości pełnej niepodległości przez Polskę.
 
 
 
REKLAMA
zdjecie 8634

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23  24  25  26
dk27  28  29  30  31  1  2
×