Historyczna chwila dla ostrołęckiej “czwórki”. Od dziś szkoła ma swój sztandar oraz nosi imię Żołnierza Polskiego. W uroczystej gali, która odbyła się w piątek, 22 marca udział wzięło wielu znamienitych gości, na czele z przedstawicielami Wojska Polskiego oraz zasłużonych dla kraju i Ostrołęki kombatantami.
Szkoła Podstawowa nr 4 w Ostrołęce od dziś nosi imię Żołnierza Polskiego. Uroczystego nadania imienia i przekazania sztandaru dokonano podczas zaplanowanej na piątek, 23 marca akademii. Do udziału w uroczystościach zaproszono m.in. przedstawicieli władz centralnych i samorządowych, Wojska Polskiego, społeczność szkolną, byłych zasłużonych pracowników i dyrekcję, grono pedagogiczne oraz fundatorów sztandaru i proboszcza parafii pw. św. Wojciecha.
Nadanie szkole imienia i sztandaru to nade wszystko wskazanie społeczności szkolnej, uczniom, nauczycielom, rodzicom a także społeczności lokalnej jednoznacznego przesłania służącego podkreśleniu wyznaczonych przez szkołę systemów oddziaływań dydaktycznych, wychowawczych ukierunkowanych w swojej istocie na budowanie kompetencji merytorycznej i społecznej a także wzorców moralnych, etycznych i zasad niezbędnych w życiu młodych ludzi. Wybór patrona szkoły ma zatem wymiar ponadczasowy. Żołnierz Polski przez stulecia bronił istnienia naszej państwowości, stanowił przez kolejne pokolenia symbol tożsamości narodowej, kształtując tym samym świadomość przynależności do wspólnoty i jej dziedzictwa. Przyjęcie imienia Żołnierza Polskiego jako patrona szkoły ma również swoje historyczne uzasadnienie. Ostrołęka była świadkiem decydującej bitwy powstania listopadowego. To tutaj w 1920 roku Wojsko Polskie odpierało ataki bolszewików. W okresie międzywojennym w koszarach w Wojciechowicach stacjonował 5. Pułk Ułanów Zasławskich. W 1962 roku naszej szkole nadano imię 1. Dywizji imienia Tadeusza Kościuszki. Od tego czasu datuje się wieloletnia współpraca z 1. Warszawską Zmechanizowaną Dywizją im. Tadeusza Kościuszki aż do roku 2011, kiedy to dywizja została rozformowana. Głównym celem pracy wychowawczej szkoły tak bliskim jej patronowi jest wykształcenie młodych ludzi, obdarzonych patriotyczną i społeczną wrażliwością. którzy kochają swój kraj, Polskę i swoją małą ojczyznę, Ostrołękę. Postawa żołnierza i wynikającej z niej wartości wpisują się w różnorodne działania wychowawcze naszej szkoły, która mają na celu ukształtowanie człowieka prawego, tolerancyjnego, życzliwie nastawionego do świata i rodziny, nie obojętnego na krzywdę innych, kulturalnego, obowiązkowego, człowieka, który zna i szanuje swój kraj, jego tradycję i historię. Pragniemy, aby każdy z naszych uczniów i absolwentów był nośnikiem zakorzenionych wartości stanowiących o przyszłości naszej wolnej ojczyzny. Identyfikowanie się z postawą polskiego żołnierza zajmie szczególne miejsce w tworzeniu i realizacji misji naszej szkoły, bowiem - jak twierdził znamienity żołnierz Jan Zamoyski, hetman wielki koronny - “takie będą Rzeczypospolite, jakie jej młodzieży chowanie”.
- mówił podczas uroczystości dyrektor SP nr 4 Dariusz bastek.
Po tym przemówieniu dyrektora “czwórki” uroczyście odczytano uchwałę Rady Miejskiej nadającej szkole imię Żołnierza Polskiego oraz akt nadania sztandaru. Następnie zaproszeni goście, w tym m.in. władze miasta, przedstawiciele Wojska Polskiego oraz kombatanci, były dyrektor szkoły i obecny jej szef a także fundatorzy sztandaru złożyli uroczyście podpisy pod dokumentami potwierdzającymi ten wyjątkowy akt dla całej szkolnej społeczności.
Oficjalnego przekazania sztandaru dyrektorowi Dariuszowi Bastkowi dokonal major Franciszek Chrostowski, postać wielce zasłużona dla kraju oraz Ostrołęki. Dyrektor Bastek przekazał sztandar nowo powołanemu pocztowi odbierając jednocześnie ślubowanie przedstawicieli uczniów szkoły.
Cała uroczystość została okraszona piękną częścią artystyczną nawiązującą do historii Polski, chwalącą polskie wojska od najdawniejszych dziejów aż po współczesność.