eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Czy fundusze norweskie i EOG trafiły do naszego regionu?

REKLAMA
REKLAMA

Tytułowe pytanie do ministra funduszy i polityki regionalnej zadał poseł z naszego okręgu Daniel Milewski. Parlamentarzysta interesuje się, jak środki zewnętrzne były przyznawane do poszczególnych gmin.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej wiązało się m.in. z otwarciem naszego rynku wewnętrznego dla innych państw wspólnoty.

zdjecie 300

- W związku z tym od lat jesteśmy beneficjentami netto i pozostaniemy nimi do końca obecnej unijnej perspektywy budżetowej. Oprócz państw UE, dostęp do rynków krajowych państw-członków, posiadają również państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie są członkami wspólnoty – tj. Norwegia, Islandia oraz Lichtenstein. W zamian rządy tych państw były zobowiązane do stworzenia mechanizmów bezzwrotnej pomocy gospodarczej, których celem jest zmniejszenie różnic ekonomicznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami, a państwem-beneficjentem. Obecnie jest to Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy. W 2017 roku Polska na mocy zawartych umów międzyrządowych otrzymała blisko 810 mld euro, z łącznej puli 2,8 mld, zostając największym beneficjentem tych programów w perspektywie lat 2014-2021 - wskazuje poseł Daniel Milewski.

Z założenia fundusze mają być wydatkowane w związku z rozwojem nowych technologii, badań naukowych, ochrony środowiska czy mają służyć lokalnym społecznościom. Większość programów posiada polskiego operatora będącego dysponentem tych środków.

W związku z tym poseł Milewski zapytał, ile łącznie środków rozdysponowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz jednostki bezpośrednio podległe, w ramach środków pochodzących z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w latach 2016-2021. Padły także pytania o konkretne miejsca, w tym Ostrołękę i powiat ostrołęcki.

- Bardzo proszę o przygotowanie zestawienia inwestycji, które otrzymały takie dofinansowanie, dla których siedzibą lub miejscem działania są powiaty wschodniej części województwa mazowieckiego – odpowiednio: miński, garwoliński, węgrowski, siedlecki, łosicki, makowski, ostrowski, pułtuski, ostrołęcki, sokołowski i wyszkowski, oraz miasto Siedlce i miasto Ostrołęka - napisał poseł Milewski.

Odpowiedź na tę interpelację jeszcze nie nadeszła.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 7506
Kalendarz imprez
październik 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16  17  18  19  20 dk21  22
dk23  24  25  26  27  28  29
 30  31  1  2  3  4  5
×