eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Czy opłaca się zatrudnić nianię do dziecka w Ostrołęce?

REKLAMA
fot. sxc.hufot. sxc.hu
REKLAMA

Pytanie postawione w tytule zadaje sobie wielu rodziców z Ostrołęki i okolic. Warto jednak wiedzieć, że składki na ubezpieczenia niani może opłacić za nas Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na terenie Inspektoratu ZUS w Ostrołęce z tej możliwości korzysta obecnie 31 rodziców.

Koszt wynajęcia odpowiedniej opiekunki do dziecka jest niemałym obciążeniem dla domowego budżetu. Istnieje jednak rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw potrzebom rodziców. Jest nim możliwość opłacania składek za nianię przez ZUS. Pamiętajmy jednak, że nianią nie może być żaden z rodziców ani osoba niepełnoletnia. Może natomiast być to babcia, dziadek lub inna osoba spokrewniona.

Umowa uaktywniająca

Zatrudnienie niani na podstawie umowy uaktywniającej, czyli - prościej rzecz ujmując – umowy zlecenia z osobą fizyczną sprawującą opiekę nad dziećmi, jest proste i korzystne finansowo zarówno dla rodziców, jak i opiekunki. Taką umowę można zawrzeć w przypadku, gdy dziecko, którym niania będzie się opiekować, ma od 20 tygodni do 3 lat (ewentualnie do 4 lat, jeżeli nie ma możliwości zapewnienia dziecku opieki przedszkolnej). Po podpisaniu umowy rodzic musi zgłosić ten fakt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, zgłaszając siebie jako płatnika składek (formularz ZUS ZFA) oraz opiekunkę jako osobę ubezpieczoną (formularz ZUS ZUA - jeżeli niania będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu). Pomocy przy wypełnieniu dokumentów zgłoszeniowych udzieli każdy pracownik Sali obsługi klienta ZUS.

Finansowanie składek

Nianie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu wypadkowemu, natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Oficjalnym płatnikiem składek jest jeden z rodziców dziecka, ale w praktyce składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe niań finansuje budżet państwa. Ewentualną składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe finansuje zatrudniona opiekunka. Rodzic potrąca tę składkę z pensji i odprowadza do ZUS. Oczywiście niania obowiązkowo podlega także ubezpieczeniu zdrowotnemu, a składkę tę finansuje budżet państwa.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opłaca za nianię składki finansowane przez budżet państwa gdy rodzice są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy agencyjnej, umowy zlecenia), prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą lub prowadzą działalność rolniczą (z wyjątkiem osoby podlegającej ubezpieczeniu społecznemu rolników jako domownik).

Trzeba pamiętać, że budżet państwa sfinansuje tylko składki obliczone od wynagrodzenia niani nie przekraczającego kwoty minimalnego wynagrodzenia. Jeśli niania zarabia więcej, nadwyżkę rozlicza (tj. opłaca) rodzic. Zatrudnienie niani jest dość obszernym zagadnieniem. Wszystkie niezbędne informacje znaleźć można na stronie www.zus.pl, pod numerem telefonu 22 560 1600 oraz w każdej placówce ZUS.

REKLAMA
Kalendarz imprez
grudzień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12  13 dk14  15 dk16 dk17
 18 dk19  20  21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30 dk31
×