2020-02-27T11:09:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Czy Ostrołęka jest gotowa na starcie z koronawirusem?

REKLAMA
3
0
36
„Koronawirus jest już w Ostrołęce” - takie sygnały otrzymujemy od kilku dni od naszych Czytelników. Sprawdzamy, czy tak jest rzeczywiście oraz jak nasze miasto jest przygotowane do zapobiegania skutkom ewentualnej epidemii.
 
Z oficjalnych informacji służb sanitarnych wynika, że dotychczas nie odnotowano w Polsce żadnego przypadku zarażenia koronawirusem SARS CoV-2 odpowiedzialnym za wywołanie choroby COVID-19. Do szpitali w całym kraju zgłaszają się osoby z podejrzeniami występowania wirusa, jednak wykonane badania w każdym z przypadków wykluczyły zarażenie.
 
Główny Inspektor Sanitarny opublikował zalecenia dla osób powracających z Włoch lub mających kontakt z osobami, u których stwierdzono zarażenie wirusem. Osoby te powinny zgłaszać się samodzielnie do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub do oddziałów zakaźnych w szpitalach, które znalazły się na liście placówek rekomendowanych do udzielenia pomocy osobom z objawami choroby.
 
Na liście tej znajduje się również Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce. Z naszych ustaleń wynika, że w poniedziałek, trafił tu pacjent, który zaobserwował u siebie symptomy chorobowe, a że kilka dni wcześniej wrócił z zagranicznej wycieczki, postanowił - zgodnie z proceurai zalecanymi przez GIS - skontaktować się ze stacją epidemiologiczną, która z kolei zaleciła profilaktycznie zgłosić się na oddział zalaźny.
 
Przeprowadzone w szpitalu badania wykluczyły zarażenie niebezpiecznym wirusem - taką informację udało nam się uzyskać u dyrekcji szptala.
 
 
Mimo, że dotychczas nie odnotowano w Polsce żadnego przypadku koronawirusa, służby sanitarne nie mają wątpliwości, że prędzej czy później będziemy musieli zmierzyć się ze skutkami szerzącej się w ekspresowym tempie epidemii.
 
Sprawdzamy więc, w jaki sposób możemy uchronić się przed koronawirusem, jak ostrołęckie służby są przygotowane do starcia z epidemią? Czy przygotowano procedury postępowania dla szkół i przedszkoli? Czy rodzice ostrołęckich uczniów i przedszkolaków mogą być spokojni o bezpieczeństwo swoich pociech?
 
Pytania w tej sprawie wysłaliśmy do Biura Prasowego Urzędu Miasta w Ostrołęce – czekamy na odpowiedź.
 
Na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta Ostrołęki znaleźć można wytyczne Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
 
Jak co roku w okresie od stycznia do marca zwiększa się liczba zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Objawów zachorowania nie można lekceważyć. Szczególnie, że w ostatnim czasie, pojawił się nowy, niebezpieczny w skutkach typ wirusa - koronawirus. Zaraziło się nim już kilkadziesiąt tysięcy osób na całym świecie. Epidemia rozpoczęła się w Chinach, jednak pacjentów zarażonych koronawirusem przybywa także w innych rejonach świata, w tym w Europie.
 
Z oficjalnych informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce nie odnotowano dotychczas żadnego przypadku koronawirusa.
 
Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny nie zalecają podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej. Koronawirusem najprawdopodobniej można zarazić się drogą kropelkową od ludzi i zwierząt. Osoby powracające z tych rejonów, jeśli nie mają objawów takich jak: gorączka, kaszel, kichanie, duszności, powinny być spokojne. Cały czas jednak powinny siebie obserwować, bo okres wykluwania wirusa trwa do 14 dni, a najczęściej jest to 5 - 6 dni.
 
W przypadku zauważenia jakichkolwiek pierwszych symptomów zarażenia, należy bezwzględnie udać się do lekarza pierwszego kontaktu.
 
Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia wirusem grypy i infekcjami grypopodobnymi, w tym również koronawirusem?
• unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie;
• przestrzegać samemu i uczyć innych tzw. „etykiety kaszlu” czyli zasłaniania w trakcie kaszlu czy kichania nosa i ust, najlepiej chusteczką jednorazową lub przedramieniem;
• często myć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund;
• używać do dodatkowej higieny rąk żel antybakteryjny lub chusteczki jednorazowe z dodatkiem alkoholu;
• unikać dotykania oczu, nosa lub ust rękami;
• unikać dzielenia się jedzeniem, piciem i naczyniami;
• zostać w domu, gdy jest się chorym, np. gdy występują objawy podobne do przeziębienia,
• regularnie czyścić i dezynfekować używane przedmioty i powierzchnie;
• przed podróżą w tereny występowania zakażeń wirusem 2019-nCoV sprawdzić informacje na stronie WHO lub skonsultować się z lekarzem medycyny podróży w ostrołęckim szpitalu.
 
Jak donosi Główny Inspektor Sanitarny, osoby zamawiające przedmioty z popularnych chińskich serwisów internetowych nie powinny obawiać się zarażenia.
 
ZALECENIA:
 
Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego?
Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
 
Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego?
Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
 
Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego?
Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
 
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego?
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
 
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
Dlaczego?
Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
 
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
 
Chroń siebie i innych przed zachorowaniem
Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2.
 
Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości).
 
Używaj  maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.
 
Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ocenia, iż ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 dla obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii przebywających w Europie jest obecnie niskie.
Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi  na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod adresem www.gis.gov.pl, m.in. "Komunikat dla podróżujących", "Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)" oraz "Zasady postępowania w PODRÓŻY LOTNICZEJ oraz w portach lotniczych w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)".  Zachęcamy również do odwiedzania strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Facebooku, gdzie zamieszczane są najnowsze informacje.”
 
 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 11:15 27-02-2020,   49%
Polacy już umierają w całkowitej obojętności, a polska służba zdrowia to fikcja. Polski rząd wydaje pieniądze odebrane pracującym Polakom na broń i na propagandę.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:22 27-02-2020,   58%
2 mld zł na TVP zamiast na onkologię i leczenie raka?

Polski „cancer plan”, czyli co zmienią 2 mld złotych?

Jak te 2 mld zł mogłaby wykorzystać onkologia i dlaczego akurat ta dziedzina powinna dostać te pieniądze? Chorób nowotworowych jest wśród nas coraz więcej. Obecnie co roku zapada na nie blisko 160.000 Polaków. Choruje prawie milion, a rocznie umiera 95.000 osób. Złe powietrze, zła dieta i niezdrowy tryb życia powodują, że ta liczba jeszcze się zwiększa – w 2029 r. nowych zachorowań ma być już 220.000

Mało Wam liczb? Nie chcę straszyć, ale z badań dr Anny Wójcickiej, szefowej firmy Warsaw Genomics wynika, że mniej więcej 570.000 Polaków ma niemal pewność, że zapadnie na raka, bo chorobę mają już zapisaną w genach, a 1,6 mln ludzi ma podwyższone ryzyko – nie jest to niemal pewność, ale dość poważne prawdopodobieństwo wystąpienia raka.

Mimo to 2 mld zł to jest jednak konkretny pieniądz. Dlaczego byłby potrzebny? Po pierwsze, byłoby to ok. 18% wszystkich wydatków jakie NFZ przeznaczy na walkę z rakiem w 2020 r. (11,2 mld zł). Rząd twierdzi, że zwiększył wydatki na tę dziedzinę w ciągu ostatnich czterech lat o 3 mld zł. Tyle, że w tym samym czasie we wszystkich budżetowych tabelkach rosły wydatki, bo i budżet rósł do monstrualnych rozmiarów.

Po drugie w Polsce na walkę z rakiem wydaje się tylko średnio 42 euro na głowę. A np. w Czechach – dwa razy więcej. Efekty są widoczne. Jak wynika z raportu Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, przeżywalność pacjentek z rakiem piersi jest zagranicą o 6-7 pkt. proc. większa, niż w Polsce. Gorsze wyniki, niż u nas, są tylko w Rosji, Rumunii i na Słowacji.

Po trzecie – według OECD Polska jest krajem o relatywnie niskiej zapadalności na nowotwory złośliwe – pod tym względem sytuacja w naszym kraju jest lepsza niż w większość państw OECD. Ale cóż z tego, skoro umieralność z powodu nowotworów złośliwych jest znacznie wyższa niż średnia dla tych samych państw. A najgorsze dopiero przed nami.

Po czwarte – według szacunków Polskiej Unii Onkologii w Polsce z powodów ekonomicznych dostępnych jest ok. 50% leków, które są dostępne w Unii Europejskiej.

I tak dalej, i tak dalej…

2 mld zł nie rozwiąże problemów, ale – jak podaje Fundacja Alivia – już 850 mln zł wystarczyłoby sfinansowanie najskuteczniejszych leków, które mogłyby być stosowane w leczeniu 12 najczęściej diagnozowanych różnych guzów i chorób. Mogłyby, ale nie są, ponieważ NFZ nie uwzględnił ich w liście refundacyjnej. Resztę pieniędzy można byłoby przeznaczyć np. na badania nad nowymi lekami. Albo na inne potrzeby ochrony zdrowia.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:02 27-02-2020,   42%
Popieram ,oddać tę kasę na chorych ,ale rozpocząć kontrolę płacenia abonamentu RTV-jest bardzo prosty sposób ażeby znaleźć wiecej pieniędzy na RTV.W każdym samochodzie jest radio więc policja razem z urzędem skarbowym niech zorganizuje kontrole na dogach i spradzi stan pojazdów i opłatę abonamentu -będzie wtedy i ''wilk syty i owca cała''
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:04 27-02-2020,   40%
Zrobić na abonament tak jak kanał + . Dobra komercyjna telewizja sama się utrzyma jak każdy biznes.
odpowiedz   •   oceń :  
~ggo, 11:24 27-02-2020,   46%
Gosciu propagande to ty uprawiasz piszac takie brednie
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:26 27-02-2020,   50%
@~ggo Jakie rzeczy? Co jest ważniejsze od ratowania życia ludzkiego?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:28 27-02-2020,   54%
@~ggo Czy chciałbyś umierać tylko dlatego, że twoje pieniądze trafiałyby na telewizję a nie na twoje leczenie?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:37 27-02-2020,   56%
@~ggo Czy jesteś gotów poświęcić swoich bliskich dla TV? Nie oglądam telewizji i nie rozumiem jak można poświęcać tysiące istnień ludzkich, aby  tylko prać mózgi innym?
odpowiedz   •   oceń :  
~WinRar, 11:58 27-02-2020,   48%
Co ty "Gościu" pieprzysz? Zasłaniasz się ochroną zdrowia a twoim prawdziwym celem jest sienie propagandy. Obłudą od ciebie bije.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:58 27-02-2020,   50%
@~WinRar Czemu obłudą? Czy uważasz, że to rząd który wybraliśmy decyduję ile istnień ludzkich może być uratowana? Co jest najważniejsze dla ciebie? Życie Polaków, twoich bliskich czy TV?
odpowiedz   •   oceń :  
~Kurp, 17:49 27-02-2020,   59%
Skąd tacy propagandyści partyjni się biorą? Najlepiej CAŁY BUDŻET PAŃSTWA POLSKIEGO przeznaczyć na walkę z rakiem.... (oczywiście za wyjątkiem pieniędzy na platfusiarnę)..... Zastanów się, w państwie są różne potrzeby i na TV też muszą znaleźć się pieniądze, tak jak w innych krajach. Zwłaszcza, że za obecnego rządu na walkę z rakiem i zdrowie ogółem przeznacza się o wiele więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Jakimż trzeba być złym człowiekiem, żeby takie bzdury wypisywać.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:44 27-02-2020,   34%
@~Kurp jesteś de bi lem. Rozumiem jak jesteś chory to kupujesz sobie TV i do tego kanał +. Rząd procentowo nie przeznacza więcej, gdyż przez politykę rządu wszystko wzrosło

- https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-03-19/rzad-uszczuplila-pule-srodkow-na-sluzbe-zdrowia-o-10-mld-zl-twierdzi-naczelna-izba-lekarska/
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:05 27-02-2020,   28%
@~Kurp jak będziesz chory idź do szpitala i powiedz, że przeznaczasz swoje pieniądze na TVP i będziesz się leczył za swoje.
odpowiedz   •   oceń :  
~Kurp, 08:40 28-02-2020,   75%
Właśnie dzięki PiS, jak pójdę do szpitala to będę leczony jak należy. Dlaczego?
1. Bo w dalszym ciągu jest to szpital państwowy, a nie prywatny dla bogaczy, którzy dorobili się na kradzieży vat-u.
2 Bo Rząd PiS przeznacza po wielokroć więcej pieniędzy na służbę zdrowia niż wszyscy poprzednicy razem wzięci.
odpowiedz   •   oceń :  
~Kurp, 08:45 28-02-2020,   75%
A to, że przestał finansować zbrodnicze procedury in vitro, aborcję itp. to tylko chwała mu za to.....
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:25 28-02-2020,   0%
@~Kurp Byłeś w szpitalu? Przestań pieprzyć głupoty partyjne.
odpowiedz   •   oceń :  
~xxx, 11:54 27-02-2020,   23%
właśnie dzis w szpitalu zostało potwierdzone że 1 pacjent z Włoch ma Koronawirusa
odpowiedz   •   oceń :  
~ja, 12:04 27-02-2020,   64%
@~xxx W jakim szpitalu ,gdzie?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:52 27-02-2020,   80%
@~xxx Nie siej paniki. Plotki to nie fakty.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:17 27-02-2020,   86%
@~ja W szpitalu we Wloszech
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:00 27-02-2020,   59%
Przesada z tym koronawirusem. Nawet w Chinach nie ma aż takiej tragedii, mimo że Chińczycy są 6 razy bardziej podatni na zarażenie tym wirusem niż europejczycy.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:39 27-02-2020,   54%
G wno wiesz. Zobacz jak we Włoszech się rozprzestrzenia. Tylko, że w Chinach panuje dyscyplina i szpitale budują w tydzień, a u nas tylko sobie nagrody i premie wypłacają.
odpowiedz   •   oceń :  
~Jjj, 12:03 27-02-2020,   38%
Do xxx skąd o tym wiesz jeżeli jesteś pewny na 100 procent to zadzwoń do RMF FM kim jest ten pacjent.
odpowiedz   •   oceń :  
~df, 12:07 27-02-2020,   15%
JAK CZEKAMY NA ODPOWIEDŹ? TO OSD CZEGO JEST W KOŃCU TE BIURO PRASOWE. JAKA ŁASKA ODPOWIEDZIEĆ, ALBO JEST ALBO NIE MA,BĄDŹ LUB CZY JEST OSOBA U KTÓREJ SIĘ PODEJRZEWA. JAKIE CZEKANIE NA ODPOWIEDŹ!!.
odpowiedz   •   oceń :  
~Anna - Kurpiowska Panna, 12:08 27-02-2020,   50%
Dzień dobry!

Podobno koronawisus boi się alkoholu. (Dlatego lekarze zalecają mycie rak płynami i żelami na bazie alkoholu). Zapobiegawczo więc  wzięłam cały karton Dżony Łokera i profilaktycznie i systematycznie  będę zapobiegała nim przed wniknięciem do mojego organizmu koronawisusa...

Pozdrawiam
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:38 27-02-2020,   60%
@~Anna - Kurpiowska Panna nie bój się penetracji przez koronawirusa
odpowiedz   •   oceń :  
~mik, 12:21 27-02-2020,   72%
Co z tego jak większość będzie przestrzegać higieny. Widziałam wczoraj koło dworca jak jakiś pewnie bezdomny , wyjął z kosza na śmieci niedopita butelkę jakiegos napoju i opróżnił ja w parę sekund , a było ok jednej trzeciej zawartości. Włożył pusta do kosza i poszedł dalej. I co tu mówić o myciu rąk
odpowiedz   •   oceń :  
~PISIOR, 13:15 27-02-2020,   64%
Całe szczęście PO i PSL łożyli na służbę zdrowia szerokim strumieniem. Śmię twierdzić, że tym się różnili od PiS, że po prostu nie łożyli kompletnie na nic. Teraz przed wyborami raptem komuchy i inni KODowcy zainteresowali się losem służby zdrowia, lekarzami, niepełnosprawnymi itp. Itd.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:22 27-02-2020,   39%
@~PISIOR Faktycznie jesteś pisior.
Zastanawiam się ,z kąt takie pisiory się biorą
Masz przykład elektrowni
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:19 27-02-2020,   58%
Tomek nie gadaj  głupot,  
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:41 27-02-2020,   56%
@~PISIOR Są rekordowe dochody to powinno się leczyć więcej Polaków, a nie na ogłupiająco TV wydawać.
odpowiedz   •   oceń :  
~pytający, 14:57 27-02-2020,   67%
Czy koronowirusem można się zarazić poprzez stosunek płciowy z osobo choro?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:42 27-02-2020,   45%
Przeprowadzone w szpitalu badania wykluczyły zarażenie niebezpiecznym wirusem - taką informację udało nam się uzyskać u dyrekcji szptala.
A na mojej-ostrołęce sanepid podaje,że człowiek jest na obserwacji i wyników jeszcze nie ma :-/
PiS nawet jak koronawirus już będzie w Polsce, to będzie mówił, że nie ma :-(
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:46 27-02-2020,   45%
Wszyscy są tam kryształowi, a jak się dowiemy to będzie za późno na ratunek, a na sojuszników nie ma co liczyć, gdyż ich już straciliśmy
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 19:30 27-02-2020,   67%
To bzdury:
"
W przypadku zauważenia jakichkolwiek pierwszych symptomów zarażenia, należy bezwzględnie udać się do lekarza pierwszego kontaktu."

Tam się trzeba zgłosić:

"Gdzie można się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów?
GIS osobom, które zauważyły u siebie objawy zakażenia koronawirusem i w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w obszarach, gdzie występuje COVID-19 lub miały kontakt z osobą chorą, zaleca bezzwłoczne powiadomienie stacji sanitarno-epidemiologicznej (drogą telefoniczną) lub zgłoszenie się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało listę placówek, w których w razie podejrzenia infekcji można uzyskać pomoc. Opracowało też algorytm diagnostyki laboratoryjnej.

800 190 590 to numer całodobowej infolinii, pod którą można uzyskać informacje na temat #koronawirus."

odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 07:51 28-02-2020,   50%
@~tępiciel lemingów Spadaj trolu z PiS.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2  3  4 5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16 17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  1  2  3