2022-01-05T18:10:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, TYLKO U NAS

Czy w ostrołęckiej elektrowni może zabraknąć węgla? Grupa Energa wyjaśnia wątpliwości

REKLAMA
Autorstwa Sylwester Górski - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94300637Autorstwa Sylwester Górski - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94300637
REKLAMA
3
3
45

Wiceminister aktywów państwowych wymienił Ostrołękę jako jedną z elektrowni, w której zapas węgla jest najniższy. Dodatkowo, związkowcy z PGG rozpoczęli protest polegający na blokadzie wysyłki węgla. Czy grozi nam scenariusz, w którym ostrołęckiej elektrowni B tego węgla zabraknie? O to zapytaliśmy Grupę Energa.

Czy w elektrowni w Ostrołęce może zabraknąć węgla? - to pytanie zadawane było już od jakiegoś czasu. Jeden z naszych informatorów wskazywał, że poziom zapasów węgla może być w Ostrołęce poniżej minimum, a o sytuacji mogła być też powiadomiona Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wątpliwości narosły, gdy wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik w połowie grudnia mówił, że " najniższe zapasy w stosunku do wymaganych wolumenów są notowane w elektrowniach: Opole, Rybnik, Dolna Odra, Kozienice i Ostrołęka".

Grupę Energa zapytaliśmy, jak w chwili obecnej wygląda kwestia zapasów węgla w elektrowni w Ostrołęce. Spółka zarządzająca elektrownią uspokaja:

- Grupa Energa realizuje politykę zakupu i magazynowania węgla adekwatnie do zapotrzebowania swoich jednostek konwencjonalnych i ciepłowniczych oraz zgodnie z właściwymi przepisami powszechnie obowiązującego prawa. Trendy rynkowe i stan zapasów są na bieżąco monitorowane, a ewentualne ryzyka mitygowane - mówi nam Krzysztof Kopeć, dyrektor biura prasowego Energi.

Jak nam wskazano "harmonogram pracy Elektrowni Ostrołęka B nie jest zagrożony".

- Warto też jednak zaznaczyć, że energia elektryczna produkowana w źródłach wytwórczych odprowadzana jest do sieci dystrybucyjnej. To, gdzie trafia następnie, zależne jest od bieżących przepływów w systemie elektroenergetycznym, więc produkcja w danej lokalizacji nie przekłada się bezpośrednio na zasilanie jednego konkretnego regionu geograficznego - dodaje Kopeć.

Innym problemem związanym z dostawami węgla mógł być fakt, że we wtorek rano związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) rozpoczęli blokadę wysyłki węgla z kopalń spółki do elektrowni. Akcja ma potrwać dwie doby. W ocenie Grupy Energa, nie wpłynie to jednak znacząco na kwestię dostaw do Ostrołęki:

Grupa Energa prowadzi działania mitygujące ewentualne ryzyka związane z dostawami węgla i jego zapasami w jednostkach wytwórczych. Posiada też umowy z kilkoma dostawcami, dzięki czemu możliwa jest dywersyfikacja dostaw.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×