eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Czym jest mutyzm wybiórczy? Nauczycielka SP 10 w Ostrołęce autorką ogólnopolskiego projektu [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 4917
zdjecie 4917
REKLAMA

Mutyzm wybiórczy to nie tylko lęk przed mówieniem, ale również przed byciem widzianym w sytuacji mówienia. Kompleksowo tym problemem zajęła się nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce. Anna Czujak jest nie tylko autorką wartościowych publikacji o mutyzmie wybiórczym, ale również poprowadziła ogólnopolski projekt edukacyjny.

Ogólnopolski projekt edukacyjny dla klas 4-8 „Mutyzm wybiórczy - o lęku bez lęku” dobiegł końca. Autorką projektu jest Anna Czujak – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce i członek Stowarzyszenia „Polskie Towarzystwo Mutyzmu Wybiórczego”. W projekcie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych w całej Polsce. Wśród klas, które przystąpiły do jego realizacji były również takie, w których uczą się dzieci zmagające się z lękiem przed mówieniem.

Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i po zapoznaniu się z częścią teoretyczną przystąpili do wykonania zadań określonych w regulaminie. Powstało wiele pięknych plakatów, które ozdobią szkolne korytarze w październiku z racji miesiąca świadomości mutyzmu wybiórczego. Nadesłano dające do myślenia wyjaśnienia hasła „Milczenie nie zawsze jest złotem”. Wszystkie klasy otrzymały certyfikaty, a nauczyciele koordynujący projekt uzyskali dyplomy uznania Stowarzyszenia „Polskie Towarzystwo Mutyzmu Wybiórczego”
 
- informuje PTMW, podsumowując projekt w formie filmu. Cała akcja pozwoliła zapoznać się wielu osobom ze zjawiskiem mutyzmu wybiórczego, zarówno rodzicom, jak i nauczycielom, bo przecież wspierająca rola nauczyciela w kontakcie z dzieckiem z mutyzmem wybiórczymjest niezwykle istotna.
 
Artykuł Anny Czujak dotyczący mutyzmu wybiórczego ukazał się w miesięczniku nauczycieli "Wychowawca". Przeczytać go można tutaj.
 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Wydarzenia
Kino JANTAR
×