zdjecie 4498
zdjecie 4498
2015-02-21T10:46:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Darmowy internet. Projekt "Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża"

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA

To już ostatni moment na otrzymanie darmowego łącza internetowego i to aż na pięć lat. Jeszcze tylko przez kilka tygodni Urząd Miejski w Łomży prowadzi rekrutację mieszkańców do realizowanego - z wykorzystaniem środków unijnych - projektu "Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża".

Głównym celem projektu "Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża" jest dostarczanie przez pięć lat darmowego Internetu dla 500 rodzin z miasta. Pierwsi mieszkańcy, którzy zgłosili się do projektu już cieszą się możliwością bezpłatnego serfowania w Internecie. Oferowane łącze - o przepustowości większej niż 144Kb/s i minimalnym transferze danych nie mniejszym niż 2Mbp/s - zapewni możliwość szybkiego przeglądania stron internetowych, ale także płynnego oglądania filmów, czy prowadzenie darmowych wideo - rozmów np. za pomocą  programy Skype. Jednak by dołączyć do tej grupy szczęśliwców, trzeba się pospieszyć.  Koniec rekrutacji został przewidziany na połowę marca.

W dzisiejszych czasach dostęp do sieci internetowej jest swego rodzaju oknem na świat. Internet stwarza możliwości dotarcia do wiedzy i informacji. Pozwala nawiązywać kontakty, załatwiać różne sprawy bez konieczności wychodzenia z domu. Od lat w ten sposób tysiące mieszkańców Łomży korzysta z usług bankowych, dokonuje zakupów w sklepach internetowych, rozlicza się z Urzędem Skarbowym wypełniając PIT, ale też coraz częściej załatwia także sprawy w Urzędzie Miejskim w Łomży. Ludzie korzystają z Internetu z komputerów domowych, w pracy, czy za pośrednictwem telefonów komórkowych. Im więcej możliwości daje Internet tym większym problemem stają się ograniczenia w dostępie do niego, czy brak umiejętności korzystania z jego zasobów. W celu likwidacji tych barier Miasto Łomża, zdecydowało się na realizację projektu „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża”. Obejmuje on bezpłatne - dla zakwalifikowanych do projektu mieszkańców - podłączenie do Internetu i to aż na pięć lat oraz także bezpłatny profesjonalny kurs, który jego uczestnikom da wiedzę jak korzystać z możliwości oferowanych za pośrednictwem Internetu.

Projekt dla wybranych

Aby wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach i mieć dostęp do sieci, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Podstawowym kryterium jest stały lub czasowy meldunek w mieście Łomża i brak dostępu do Internetu. Wśród potencjalnych beneficjentów projektu znajdują się także: uprawnieni do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej lub świadczeń rodzinnych, dzieci i młodzież ucząca się - z rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej i społecznej uprawniającej do uzyskania stypendiów socjalnych, osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, rodziny zastępcze oraz osoby z grupy 50+, których przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalne - rentowych. Dostęp do darmowego Internetu mogą uzyskać ponadto dzieci i młodzież - uczące się w systemie dziennym do 25. roku życia z bardzo dobrymi wynikami w nauce, pod warunkiem spełnienia kryterium dochodowego - przeciętny miesięczny dochód opodatkowany na osobę w rodzinie z roku poprzedzającego rok udziału w projekcie powinien być niższy, niż ostatni aktualny roczny wskaźnik.

Te, jakby się wydawało, wyśrubowane wymagania, spełniają tysiące mieszkańców Łomży. Ci z nich, którzy chcieliby skorzystać z arcyciekawej możliwości otrzymania bezpłatnego Internetu przez pięć lat muszą się pospieszyć, gdyż liczba miejsc w projekcie jest ograniczona i maleje z każdym dniem. Od początku lutego wpływa do urzędu średnio po kilkanaście wniosków dziennie. W sumie jest ich już ponad 435, a nabór trwa tylko do 15 marca.

Zainteresowanych udziałem w projekcie, zapraszamy do zapoznania się z Formularzem Rekrutacyjnym, dostępnym na stronie Urzędu Miasta: www.lomza.pl oraz bezpośredniego składania wniosków w Urzędzie Miejskim w Łomży, ul. Stary Rynek 14, w pokoju 110. Wnioski można zostawiać również w Wydziale Spraw Społecznych UM w Łomży, przy ulicy Polnej 16 oraz Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łomży, ul. Dworna 23B. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, informacje na temat projektu można uzyskać pod numerem telefonu (86) 215 68 00.

Projekt „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża" współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 - 2013 działanie 8.3 "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - e-lnclusion", Oś priorytetowa 8 "Społeczeństwo Informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki".

REKLAMA
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×