eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Debata oksfordzka w Muzeum Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1524
zdjecie 1524
REKLAMA

Licealiści z ośmiu miast spotkali się w Ostrołęce, by w formule debaty oksfordzkiej rozstrzygnąć, czy właściwym wyborem dla polskiego żołnierza po zakończeniu II wojny światowej była walka zbrojna z komunistami czy zaakceptowanie nowego ustroju. Formuła spotkania była niezwykle ciekawa.

W ramach projektu „Historia w trasie. Oksfordzkie Podlasie i Mazowsze” uczniowie z Olsztyna, Gdańska, Ostrowi Mazowieckiej, Ostrzeszowa, Szczecina, Lubartowa, Piły czy Katowic odwiedzają instytucje kultury w 5 miastach i debatują na tematy związane z historią danego regionu.

W Ostrołęce debata dotyczyła żołnierzy wyklętych i ich działań po zakończeniu II wojny światowej. Debata była otwarta dla publiczności, z czego skorzystali nauczyciele i uczniowie z lokalnych szkół, poznając tajniki tej formy dyskusji w edukacji historycznej. Warto podkreślić, że również w naszym regionie szkoły chętnie korzystają z debat oksfordzkich, przykładowo - w II LO odbywa się stojący na wysokim poziomie szkolny turniej.

Jak wygląda debata oksfordzka?

Debata oksfordzka jest ustrukturalizowaną formą dyskusji, w której biorą udział dwie czteroosobowe drużyny. Zadaniem jednej z nich jest obrona postawionej tezy, natomiast drugiej – zaprzeczenie tej tezie. O stronie, po której znajdzie się drużyna, decyduje losowanie 15 minut przed rozpoczęciem debaty.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×