zdjecie 8142
zdjecie 8142
2021-10-21T14:30:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Demokracja w szkołach ponadpodstawowych" - debata w OCK [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Debata: Demokracja w szkołach ponadpodstawowych, fot. eOstroleka.plDebata: Demokracja w szkołach ponadpodstawowych, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
2
2
10

W Ostrołęckim Centrum Kultury odbyła się debata dotycząca "Demokracji w szkołach ponadpodstawowych". Debatę zorganizował Uniwersytet Warszawski w ramach projektu "Demokracja jest OK! Celem projektu jest wsparcie społeczności ostrołęckich szkół ponadpodstawowych (uczniów, nauczycieli, dyrektorów, władz oświatowych) we wzmacnianiu demokratycznej kultury szkoły poprzez diagnozę oraz różnorodne działania aktywizujące i warsztatowe.

Dzisiejsza debata ma państwa zapoznać z wynikiem naszej dotychczasowej pracy, diagnozy dotyczącej oświaty, szkół, szczególnie w kontekście demokratycznej kultury ostrołęckich szkół ponadpodstawowych.

- mówiła koordynator projektu dr hab. Anna Zielińska, profesor UW.

Podstawowe założenia projektu:

  • wspólne identyfikowanie najważniejszych wyzwań rozwojowych szkół;
  • włączenie nauczycieli, rodziców, uczniów, przedstawicieli społeczności lokalnej w rozwiązywanie problemów i rozwój demokracji wewnątrzszkolnej;
  • rozwijanie kompetencji demokratycznych uczniów takich jak analityczne i krytyczne myślenie, umiejętność rozwiązywania konfliktów i współpracy, umiejętności komunikacyjne.
To co dzisiaj prezentujemy ma charakter ogólnomiejski, jest zebraniem tego o czym się dowiedzieliśmy we wszystkich szkołach. Dla każdej ze szkół przygotowany jest tez indywidualny raport, skupiony na konkretniej szkole, który będzie wysłany w tym tygodniu do dyrektorów i dyrektorek. Następnie będziemy rozmawiać o tym co można zrobić w konkretnych szkołach, co można rozwinąć, co jest dobrą praktyką.

-  dodała dr Marta Pietrusińska.

Co już zrobiono?

Na podstawie analizy materiałów źródłowych takich, jak: uchwały samorządu, strony internetowe miasta, artykuły w lokalnych gazetach, media społecznościowe, strony stowarzyszeń i innych organizacji zaprojektowano spotkania i debaty. Zostały one przeprowadzone zarówno w grupie dorosłych mieszkańców Ostrołęki, jak i wśród młodzieży. W grupie osób dorosłych w debacie wzięli udział przedstawiciele zarządów Rad Osiedlowych na terenie których znajdują się szkoły, redaktorzy lokalnych gazet, przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji działających na rzecz rozwoju społeczności lokalnej i przedstawiciele instytucji kultury. W drugiej debacie uczestniczyli członkowie Młodzieżowej Rady Miasta, organizacji harcerskich i innych organizacji młodzieżowych oraz młodzieży „niezrzeszonej”. Przeprowadzenie tych debat pozwoliło wspólnie ze społecznością Ostrołęki określić najważniejsze wyzwania związane z obywatelską partycypacją młodzieży i rozwijaniem demokratycznej kultury szkoły.

Na podstawie analizy szkolnych materiałów źródłowych: statutów szkół ponadpodstawowych, dokumentów szkolnych, między innymi: programów rozwoju szkoły, programów wychowawczych, stron internetowych szkół przygotowano i częściowo przeprowadzono spotkania tematyczne i debaty z wychowawcami klas wszystkich siedmiu ostrołęckich szkół ponadpodstawowych oraz przygotowano spotkania z opiekunami samorządów szkolnych i nauczycielami języka polskiego, historii i WOS pracującymi w szkołach ponadpodstawowych.

Analiza materiałów źródłowych: miejskich i szkolnych oraz przeprowadzonych debat i spotkań z przedstawicielami organizacji społecznych i instytucji działających w Ostrołęce, nauczycielami szkół ponadpodstawowych i aktywną młodzieżą pozwoliła przygotować koncepcję warsztatów diagnostycznych dla uczniów ostrołęckich szkół.

Co dalej?

W trakcie realizacji jest diagnoza demokracji szkolnej w siedmiu szkołach ponadpodstawowych. Prowadzone są spotkania i debaty z nauczycielami. Od 15 maja będą prowadzone warsztaty diagnostyczne dla wybranych grup uczniów z każdej ze szkół. W czerwcu zostanie przeprowadzona wśród wszystkich uczniów szkół średnich ankieta internetowa, której celem będzie m. in. poznanie opinii związanych z rozwojem demokracji wewnątrzszkolnej.

Debata odbyła się 21 października 2021 r. w Ostrołęcki Centrum Kultury.

REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14  15  16 dk17 dk18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  29  30 dk31  1  2
×