zdjecie 145
zdjecie 145
2017-11-25T21:21:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Demonstracja 3W w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
1
7
11

W Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, przed Pałacem Prezydenckim, odbyła się manifestacja 3W – Wolne Sądy, Wolne Wybory, Wolna Polska. Do protestu dołączyli się także ostrołęczanie, którzy przyszli pod miejscowy Sąd Okręgowy by wyrazić swój sprzeciw wobec działań obecnej władzy.

Demonstrujący okazywali sprzeciw wobec - jak uważają - niszczenia polskiego sądownictwa przez projekty ustaw partii rządzącej i prezydenta Andrzeja Dudy, a także wobec projektu nowej ordynacji wyborczej. Także ostrołęczanie dołączyli do akcji zbierając się pod Sądem Okręgowym w Ostrołęce.

W demonstracji przez cały czas jej trwania brało udział kilkadziesiąt osób. O projektach ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa i zagrożeniach z nimi związanych opowiadał Andrzej Piersa, przewodniczący III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Ostrołęce i prezes ostrołęckiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Sędzia zwracał uwagę na próby upolitycznienia sądownictwa w Polsce, które miało zacząć się już od ostatniej ustawy o sądach powszechnych na podstawie której minister sprawiedliwości może z dowolnej przyczyny odwołać każdego prezesa sądu, a ustawy o SN i KRS mają być ich dopełnieniem. Sędzia odczytał także apel kilkudziesięciu organizacji społecznych o zaprzestanie prac nad tymi projektami. Członkowie ostrołęckiego Komitetu Obrony Demokracji odczytali również  apel śp. Piotra Szczęsnego, który niedawno dokonał aktu samospalenia przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

- Obowiązkiem każdego świadomego obywatela jest dziś powiedzieć – dość! Przestańmy wierzyć w złudne hasła, to nie jest żadna reforma. No bo na czym ona polega? Na wymianie kadr. Na usunięciu niewygodnych sędziów Sądu Najwyższego oraz zagwarantowaniu sobie przez PiS lojalności w Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezesów sądów powszechnych z politycznego nadania już zaczynamy mieć dzięki poprzedniej ustawie o sądach powszechnych. Wszelkie inne zmiany są kosmetyczne bądź nie gwarantujące w żaden sposób realnej poprawy działalności sądownictwa. Gdzie jest informatyzacja? Gdzie poprawa komunikacji sądu z podsądnym? Gdzie ulepszenie transparentności podejmowania decyzji przez sąd? Kolejny problem to prace nad ustawą o ordynacji wyborczej. Mamiąc ludzi słusznymi, ale niewiele w kontekście znaczącymi zmianami w postaci przezroczystych urn wyborczych i nagrywania prac komisji wyborczych, PiS ukrywa prawdziwe zmiany mające zapewnić im korzystniejszy wynik w przyszłorocznych wyborach samorządowych, m.in. likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach poniżej 20 tys. mieszkańców i wybieranie członków Państwowej Komisji Wyborczej przez polityków, co mnoży kolejne zagrożenia. Obudźmy się, manifestujmy, dyskutujmy, a w perspektywie – zagłosujmy zgodnie ze swoim sumieniem i przede wszystkim rozumem - skomentował protest Bartosz Truszkowski, przewodniczący koła Nowoczesnej w Ostrołęce.

Protest przed ostrołęckim sądem odbył się w piątek 24 listopada.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×