2021-03-18T19:36:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Demonstracja sędziów w Ostrołęce. Przeciwko represjom [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 4128
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
6
13
66

Dziś przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce sędziowie zademonstrowali poparcie dla sędziów Beaty Morawiec, Pawła Juszczyszyna i Igora Tuleyi. - Tych osób jest znacznie więcej. Represje nie dotykają tylko sędziów, ale i niepokornych prokuratorów - mówił podczas demonstracji sędzia Sądu Okręgowego w Ostrołęce Ryszard Warda.

Każdy 18. dzień miesiąca został nazwany przez środowiska sędziowskie Dniem Solidarności z Sędziami Represjonowanymi. Sędziowie i przedstawiciele innych zawodów prawniczych demonstrują wówczas przed gmachami sądów, by żądać przywrócenia do pracy sędziów Igora Tuleyi z Warszawy, Pawła Juszczyszyna z Olsztyna i Beaty Morawiec z Krakowa. Akcję koordynuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

Punktualnie o godzinie 13.00 przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce demonstrowali ostrołęccy sędziowie. Wyszli przed budynek sądu.

- Jest osiemnasty. Osiemnastego dnia każdego kolejnego miesiąca przed siedzibę sądów w Polsce wychodzą sędziowie. Sędziowie sądów rejonowych, okręgowych, apelacyjnych i Sądu Najwyższego. Do nich dołączają się przedstawiciele innych zawodów prawniczych, obywatele. Wychodzimy w geście solidarności z represjonowanymi sędziami, bo dzień ten od wielu miesięcy w Polsce współczesnej jest dniem solidarności z represjami, jakie dotykają sędziów, przedstawicieli trzeciej władzy, która zgodnie z konstytucją jest równoprawna i równie ważna, jak pozostałe władze - mówił sędzia Sądu Okręgowego w Ostrołęce Ryszard Warda.

Jak dodał, nie chodzi tylko o wymienioną trójkę sędziów:

Sprzeciwiamy się temu, że obecnie inne władze poddają nas represjom. To nie tylko chodzi o te trzy osoby - Morawiec, Tuleyę, Juszczyszyna. Tych osób jest znacznie więcej. Represje nie dotykają tylko sędziów, ale i niepokornych prokuratorów. Solidaryzujemy się z nimi, wyrażamy nasz głęboki szacunek dla ich postawy. Już teraz są określani jako sędziowie niezłomni.

Sędziowie trzymali w rękach kartki, prezentując hasła: "Murem za sędziami: Pawłem Juszczyszynem, Beatą Morawiec, Igorem Tuleyą" oraz "Zaprzestać represjonowania sędziów".

- Jednocześnie w ten sposób wyrażamy nasz sprzeciw przeciwko temu, co się stało i dzieje. Przeciwko łamaniu konstytucji, łamaniu zasad państwa prawa. Do tego łamania dochodzi ze strony przedstawicieli pozostałych władz, równie prawnych i równie ważnych w świetle konstytucji, które chcą sobie tą trzecią władzę dla określonych celów politycznych podporządkować. Jest to sprzeczne z interesami narodu polskiego. Tylko równowaga władz w Polsce, zgodna z konstytucją, pozwoli każdemu obywatelowi na sprawiedliwy proces, zachowanie swoich praw obywatelskich, egzekwowanie tego, co się należy od państwa, na porządek prawny - podkreślił sędzia Ryszard Warda.

Zobaczcie zapis naszej transmisji na żywo z demonstracji:

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
fot. eOstroleka.pl
fot. eOstroleka.pl
fot. eOstroleka.pl
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×