eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

Dewastacja na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Naprawa kosztowała blisko 10 tys. zł [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5871
zdjecie 5871
REKLAMA

Blisko 10 tysięcy złotych kosztowała naprawa uszkodzonego podestu pomnika – rzeźby żołnierza na cmentarzu Wojennym Żołnierzy Armii Radzieckiej w Ostrołęce. Do zniszczeń przyczynił się człowiek, choć sprawcy nie udało się ustalić. Ubezpieczalnia wyceniła straty na zaledwie jedną trzecią kwoty, jaką trzeba było zapłacić za naprawę.

Cmentarz, na którym pochowano radzieckich żołnierzy, znajduje się w Ostrołęce na osiedlu Wojciechowice. Jak napisano na tablicy, która znajduje się przy wejściu na cmentarz założony w 1949 roku, na jego terenie znajdują się prochy około 11 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Cmentarz jest utrzymany w dobrym stanie: przy niektórych grobach są zdjęcia i nazwiska pochowanych tam żołnierzy, przy innych - tylko numery.

W informacji prezydenta Ostrołęki o sprawach bieżących z kwietnia 2022 r. wskazano, że sfinansowana została naprawa uszkodzonego podestu pomnika – rzeźby żołnierza na cmentarzu Wojennym Żołnierzy Armii Radzieckiej w Ostrołęce za kwotę 9999,99 zł. Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta, w jaki sposób doszło do uszkodzenia tego pomnika.

Ubezpieczenie nie pokryło strat

Okazuje się, że uszkodzenie kamiennych płyt podestu, na którym ustawiony jest pomnik żołnierza radzieckiego miało miejsce jeszcze w sierpniu 2021 roku. W odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy z Urzędu Miasta czytamy, że "obluzowania powstały na skutek działania niekorzystnych warunków atmosferycznych i wilgoci, bezpośrednim powodem oddzielenia płyt od podestu było użycie siły ze strony niezidentyfikowanych osób". Sprawę zgłoszono na policję, jak również do ubezpieczalni.

W kwestii uszkodzeń tego typu monumentów obowiązuje porozumienie z dnia 14 marca 2008 r. w sprawie powierzenia obowiązku utrzymania grobów i cmentarzy wojennych oraz zasad rozliczania środków finansowych przekazanych na realizację powierzonych zadań, zawartego pomiędzy Wojewodą Mazowieckim i Miastem Ostrołęka.

29 września 2021 roku wojewoda wyraził zgodę na przeprowadzenie naprawy oraz sfinansowanie prac ze środków finansowych wypłaconych w ramach ubezpieczenia. Jednak ubezpieczający w październiku 2021 r. poinformował o podjęciu decyzji o wypłacie odszkodowania w kwocie 3389,89 zł. Okazało się jednak, że za taką kwotę... nie da się naprawić pomnika. Miasto w marcu 2022 r. podpisało umowę na wykonanie naprawy za kwotę 9999, 99 zł, a 1 kwietnia 2022 r. nastąpił odbiór prac. Czy uda się odzyskać różnicę między faktycznym kosztem prac a przyznanym odszkodowaniem?

- W oparciu o odpowiedzi na zapytania ofertowe, umowę i otrzymaną fakturę, do podmiotu ubezpieczającego wniesiono odwołanie w zakresie kwoty przyznanego odszkodowania. Odwołanie jest w trakcie rozpatrywania - poinformowano nas w ratuszu.

Czy ambasada Rosji interesuje się cmentarzem?

Powstaje pytanie, czy utrzymaniem i naprawami na cmentarzu, na którym pochowani są radzieccy żołnierze, nie powinna zajmować się ambasada Federacji Rosyjskiej w Polsce.

Na ten moment, na podstawie wspomnianego już porozumienia to jednak miasto ma obowiązek utrzymania grobów na cmentarzu wojennym, do tego na mieście spoczywa obowiązek konserwacji i remontów cmentarza, jak również zadania związane z pielęgnacją zieleni i utrzymaniem porządku.

- W jego ramach Miasto Ostrołęka monitoruje i zleca bieżące prace związane z koszeniem trawy na terenie Cmentarza Wojennego Żołnierzy Armii Radzieckiej oraz usuwaniem zalegających śmieci - wskazano w odpowiedzi na nasze pytania.

Jednak planowe prace remontowe i renowacyjne na cmentarzu zleca i w całości finansuje Ambasada Federacji Rosyjskiej. Ostatnie takie prace przeprowadzane były w latach 2017-2019.

W 2017 roku wymieniono betonowe płyty w alei głównej, odnowiono armaty, wyremontowano groby i kwatery po lewej stronie cmentarza, przycięto zieleń oraz umieszczono tablice w języku polskim i rosyjskim przy wejściu na cmentarz. Rok później wyremontowano ogrodzenie, groby i kwatery po prawej stronie cmentarza oraz wymieniono nawierzchnię ciągów pieszych na cmentarzu. Podczas ostatnich prac, w 2019 roku wykonano poduszki granitowe z podstawą betonową w miejscu kwater zbiorowych, obramowanie kwater zbiorowych, jak również dokonano korektę roślinności.

Więcej o: cmentarz, Ostrołęka

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×